Zupa elfio-cebulowa – Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści – zupa cebulowa z wołowiną

Schowaj/pokaż wstęp

Mogłoby się wydawać, że smakowitości wiedźmińskiego uniwersum dostępne są tylko w przydrożnych karczmach czy miejskich lokalach… nic bardziej mylnego! Sztuka kulinarna zagościła również w rivskich pieczarach i jamach, gdzie ich mieszkańcy dopracowują swoje receptury. Pierwszy raz o trollowej zupie elfio-cebulowej możemy usłyszeć podczas dialogu Wiedźmina z trollem z Vergen w grze Wiedźmin 2 – Zabójcy królów:

Geralt: Co jest w garnku?
Troll: Zupa z elfów i cebuli. Dobra. Chcesz jeść?
Geralt: Nie lubię cebuli.
Troll: Głupiś! Elf z cebulą dobry! Jak pomidor!

Motyw zupy elfio – cebulowej pojawił się także w postaci karty do Gwinta w najnowszej produkcji Thronebreaker: The Witcher Tales, która niedawno miała swoją premierę. Został on przywołany dwukrotnie – podczas rozgrywki kartę otrzymuje Królowa Maeve po rozmowie z dobrze Wam znanym trollem o imieniu Sklep. A wszystko to w podzięce za doradzenie w kwestii pewnego przedsięwzięcia.

Po raz kolejny spotykamy się z tematem słynnej zupy podczas rozdania Troll Parzygnat gdzie musimy dopasować – oprócz niespodzianki w postaci niecodziennej kulinarnej gwintowej partii w której musimy dopasowywać składniki zupy do odpowiednich jednostek, dowiadujemy się też, który troll był twórcą dania oraz jak pozyskiwał do niego niezbędne składniki.
W rivskich pieczarach mieszka ślepy troll, zwany przez miejscowych Niuch Niuch. Często można go spotkać przy gościńcu, gdzie zaczepia strudzonych podróżnych i zaprasza ich do swej jaskini na zupę. Czasami wędrowcy dają się skusić i wchodzą do pieczary…. Gdzie okazuje się, że nie będą wcale kosztować trollowej polewki, tylko staną się jej składnikiem.

O tym czy udało się wiernie odtworzyć kwintesencję smaku zupy musicie zapytać już trolli, które miały okazję przetestować naszą próbę odtworzenia receptury Niuch Niucha. Wierzymy, że nasza interpretacja przepisu przypadła im do gustu, wszak w innym wypadku nie wypuściłby nas ze swoich pieczar. Przy okazji za sprawę honoru przyjęślimy wierne odtworzenie wizerunku z przepięknego artu zupy na karcie Gwintowej, wykonanego przez Alicję Kapustkę! Zabrakło nam tylko jednego elfiego palca… (uwaga: ucho dodaliśmy w postprodukcji, także bez obaw!).

ZUPA ELFIO-CEBULOWA
Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści
zupa wołowa-cebulowa

CZAS PRZYGOTOWANIA: 2 h
CENA:28 zł
LICZBA PORCJI: 3 porcje
POZIOM: średnio trudne
POTRZEBUJESZ
duży garnek
drewniana łyżka
deska
nóż

SKŁADNIKI:

mięso z elfa: zamiennie wołowina, kawałek na gulasz – 400g
cebula czerwona – 4 duże szt. [600g] % trunek: wino czerwone, wytrawne – 1 szkl. [250 ml] czosnek – 3 ząbki
natka pietruszki – ½ pęczka
olej rzepakowy – 2 łyżki
masło – 3 łyżki
papryka słodka, mielona – 1,5 łyżeczki
pieprz, sól
[opcjonalnie] pieczarki lub podgrzybek suszony – garść
żółty ser i oczy elfa do przybrania

PRZYGOTOWANIE

1. MIĘSO (5 min)

Mięso z upolowanego efla oczyścić z tłuszczu i ścięgien, pokroić w duże kawałki. Na patelni rozgrzać olej i wrzucić mięso. Smażyć na mocnym ogniu przez 1 min z każdej strony – kawałki mięsa przewracać pojedynczo i nie mieszać zbyt często (w przeciwnym przypadku mięso zacznie puszczać elfie soki, a troll nie lubi przesuszonego mięsa!), do momentu aż przysmaży się na brązowo. Po usmażeniu odłożyć na deskę, poczekać aż ostygnie, pokroić w mniejsze kawałki i przerzucić do dużego kotła.

2. CZOSNEK + WINO (2 min)

Na tę samą patelnię dodać poszatkowany czosnek, przesmażyć go przez 30 sekund. Następnie wlać procentowy trunek – wino, doprowadzić do wrzenia i przelać wszystko do garnka.

3. DUSZENIE MIĘSA (1 h)

Do garnka dolać podgrzanej wody lub bulionu – tyle, aby zakryło mięso. Dusić pod przykryciem przez około godzinę.

4. PODSMAŻANIE CEBULI (15 min)

Na patelni podgrzać 2 łyżki oleju z 1 łyżką masła. Dodać pokrojoną w talarki cebulę i smażyć na małym ogniu przez 10 minut, często mieszając. Cebula powinna zmieknąć i lekko się skarmelizować. Uwaga na toksyczne opary z cebuli – trolle bez problemu je wytrzymują, ale Wasze oczy mogą mieć odmienną odporność na ich łzogenne działanie.

5. [OPCJONALNIE] PODSMAŻANIE GRZYBÓW (5 min)

W queście Troll Smakosz jedna z kart symbolizuje grzyby, dlatego jeśli je lubicie, to warto dodać je do zupy, wtedy smak będzie jeszcze bogatszy. Grzyby oczyścić i pokroić w mniejsze kawałki. Jeśli używacie grzybów suszonych, to należy je uprzednio namoczyć w wodzie przez co najmniej godzinę. Podsmażyć przez chwilę na odrobinie masła, doprawić solą i pieprzem.

6. GOTOWANIE ZUPY (35 min)

Podsmażoną cebulę oraz grzyby (jeśli ich używacie) dodać do kotła z zupą. Dodać także masło, paprykę, sól oraz dolać wody lub wina, aby uzyskać konsystencję zupy. Gotować przez 30-40 min, aby mięso było miękkie i lekko się rozpadało.

PODANIE

Zupę serwować na ciepło, z posiekaną natką pietruszki, odrobiną tartego sera oraz kilkoma gałkami ocznymi dla smaku. I pamiętajcie: Elf z cebulą dobry! Jak pomidor!
Za rekwizyty do sesji dziękuję CD PROJEKT RED!
Grę możecie kupić m.in. za pośrednictwem platformy GOG

Po lewej nasza wersja zupy (ucho dodane w postprodukcji) a po prawej Art autorstwa Alicja Kapustka



 

* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

 

Scroll to top