Woolton Pie – Battlefield V – War Stories: Under No Flag – placek ziemniaczany z warzywami

Schowaj/pokaż wstęp

Oto następny wpis z Battlefield V inspirowany epizodem Pod Flagą Niczyją (Under No Flag) z cyklu Opowieści Wojenne (War Stories). Tym razem gramy jako Billy Bridger, ekspert od wysadzania, jeden z tzw. „wykolejeńcow”, który podczas odsiadki w londyńskim więzieniu został zwerbowany przez generała George’a Masona do brawurowej misji w Afryce Północnej. Akcja epizodu zainspirowana jest operacjami brytyjskiej jednostki SBS, Special Boat Section, specjalizującej się w działaniach dywersyjnych i złożona z ludzi skłonnych do podejmowania szybkich, zdecydowanych ruchów podczas akcji. Muszę przyznać, że ten epizod podobał mi się znaczeni bardziej niż Nordlys – głównie ze względu na dynamiczną akcję i ciekawie przedstawioną relację pomiędzy bohaterami. Do samej rozgrywki nie można się zbytnio przyczepić – mamy do wyboru różnorodny ekwipunek, a także elastyczność w doborze drogi i sposobu pokrzyżowania planów Luftwaffe. Czuć, że charakter bohatera jest spójny z jego poczynaniami i wszystko spina się w całkiem przyjemny gameplay. Nie miałam jeszcze okazji pograć w pozostałe 2 epizody, ale na chwilę obecną ten wysuwa się na pozycję nr 1.

Narada przed wybuchową akcją

Skoro mowa już o działaniach brytyjskich oddziałów podczas II Wojny Światowej, to warto zatrzymać się chwilę przy zwyczajach kuchennych samych Brytyjczyków w tym okresie. Jak w wielu innych państwach europejskich, mieszkańcy Wysp Brytyjskich zmagali się z brakami w zapasach żywności, więc nawet sam rząd włączył się do propagowania wiedzy na temat tego, jak najekonomiczniej wykorzystywać ubogie zasoby jedzenia przez brytyjskich obywateli. Na początku lat 40. XX wieku roku szef kuchni z hotelu Savoy zaproponował przepis na danie proste, acz pyszne i pożywne – placek (tartę) wypełnioną warzywami, które były łatwo dostępne dla miejscowej ludności i nazwał go na cześć ministra żywienia, Lorda Wooltona, który sam z kolei chętnie promował ideę tego dania. Przepis został opublikowany na łamach The Times 26 kwietnia 1941 roku (źródło)i wg założeń spełniał wszystkie wymagania dotyczące zbilansowanej, odżywczej diety mimo dość ubogiego składu. Ciasto mogło być pełnoziarniste lub ziemniaczane i to nim pokrywano duszone wcześniej warzywa z odrobiną ziół i płatków owsianych. Propagowaniu przepisu towarzyszyły także kampanie promujące wykorzystanie marchewek i ziemniaków (Dr Carrot i Potato Pete) – celem bylo wyedukowanie ludności w przyrządzaniu różnorodnych potraw z tak prostych, ale łatwo dostępnych warzyw. Placek jednak nie cieszył się zbyt dobrą sławą jeśli chodzi o smak – mimo to spełnił jednak swoją misje, gdyż ludność podczas wojny prowadziła lepszą dietą, niż po niej – spożywano więcej warzyw, a mniej tłuszczów, cukrów i mięsa.

Oprawa graficzna stoi na wysokim poziomie – mimo, że pełno błocka, to i tak przyjemne dla oka

Spróbowaliśmy wykonać ten popularny podczas wojny przepis, trzymając się jego założeń – użyliśmy ciasta ziemniaczanego, warzyw (nie mieliśmy tylko rzepy, więc zastąpiliśmy ją pietruszką), a od siebie dodaliśmy tylko etap podsmażania warzyw dla uzyskania lepszego smaku. W wielu wersjach dodawano także tarty ser na wierzch ciasta i podawanego z sosem (po ang. gravy – wg nas najlepszy, bezmięsny odpowiednik to ciemny sos cebulowy). Mówiąc zupełnie szczerze – placek nie wygląda wcale zachęcająco i faktycznie osobom, które niekoniecznie radzą sobie dobrze w kuchni może wyjść z tego kuchenna katastrofa. Nie żebyśmy się przechwalali, ale przy zastosowaniu odpowiednich proporcji i technik przygotowania, ten placek jest naprawdę smaczny! Chrupiące z zewnątrz i puszyste w środku ciasto, aromatyczne warzywa, które są miękkie, a nie rozgotowane, a do tego wszystkiego posmak ziół i dymki. Jeśli ktoś lubi warzywa, to naprawdę jest to świetna propozycja na tani obiad dla całej rodziny, a nawet części kompanii 😉 Jeśli będziecie się trzymać naszych zaleceń, to wierzymy, że Wam też zasmakuje.

Dla ciekawskich – zbiór przepisów z kampanii Potato Pete, całkiem kreatywne wykorzystanie jednego produktu jako bazy do wielu dań.

Upiecz sobie tego placka jak Lord Woolton przykazał, rozumiesz?

WOOLTON PIE
BATTLEFIELD V – WAR STORIES: POD FLAGĄ NICZYJĄ
brytyjski placek ziemniaczany z warzywami

PRZYGOTOWANIE: 60 min
PIECZENIE: 30 min
CENA: 12 zł
LICZBA PORCJI: 4 porcje
TRUDNOŚĆ: proste
STATY: 305 kcal | 6,5 g białka | 35 g węglowodanów | 15 g tłuszczu
POTRZEBUJESZ:
piekarnik
wałek
miska
patelnia
forma do pieczenia
ostry nóż

SKŁADNIKI:

[FARSZ]
marchew – 1 duża
pietruszka – 1 średnia
kalafior – ½ sztuki
ziemniak – 2 szt.
dymka – 1 szt.
rzepa – 1 średnia
natka pietruszki – ½ pęczka
płatki owsiane – 1 łyżka
olej rzepakowy – 2 łyżeczki
masło – 1 łyżeczka
zioła np. oregano, tymianek – szczypta
[CIASTO]
mąka pszenna pełnoziarnista – 1/2 szkl
puree z gotowanych ziemniaków – 1 szkl.
masło lub smalec – 2,5 łyżki
sól – 1 łyżeczka

PRZYGOTOWANIE

1. DYMKA (5 min)

Umyć i pokroić w kostkę razem ze szczypiorem. Podsmażyć na patelni na oleju przez 3 minuty.

2. WARZYWA (40 min)

Warzywa obrać i umyć, pokroić w równe części – najlepiej w dużą kostkę.

Przełożyć na patelnię z dymką. Podsmażyć wszystko na średnim ogniu przez 10 minut, do zrumienienia, często mieszając. Zalać wodą do poziomu warzyw, dodać płatki owsiane i dusić pod przykryciem, aż warzywa będą al dente (pół twarde), przez ok. 20-30 minut. Doprawić solą, pieprzem i ziołami.

 

3. CIASTO (5 min)

Zmieszać mąkę, ziemniaki, sól i pokrojone w drobne części masło lub smalec, wyrobić na jednolite ciasto. Schłodzić.

4. MONTAŻ (5 min)

Ciasto rozwałkować na kształt formy, w której będziemy piec placek. Ciasto powinno być od niej o 1-2 cm większe. Do formy przełożyć warzywa, posypać je posiekaną natką pietruszki.

Przykryć warzywa i formę ciastem, zrobić w nim otwór na środku, aby para miała gdzie uciekać.

5. PIECZENIE (20-30min)

Placek włożyć do piekarnika nastawionego na 170 stopni. Piec do zrumienienia ciasta przez ok. 25 min. Pod koniec nałożyć starty ser na ciasto, podpiec jeszcze chwilę.

PODANIE

Kawałek placka podawać z sosem pieczeniowym lub cebulowym.

Za rekwizyty do sesji w postaci press packa dziękujemy Electronic Arts Polska! Grę możecie zakupić np. tutaj

* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

Scroll to top