WASTELAND COLA – FALLOUT – domowy napój o smaku coli

Schowaj/pokaż wstęp

Najpopularniejszy napój bezalkoholowy przed Wielką Wojną, który przetrwał w dość pokaźnych ilościach do czasów postapokalipsy, a kapsli z jego butelek zaczęto powszechnie używać jako środka płatniczego. Mowa oczywiście o słynnej coli, która występuję w każdej części Fallouta, chociaż zaskakująco w pierwszej nie odgrywa istotnej roli. Od Fallout 2 napój służy jako towar konsumpcyjny, a od części 3 możemy natknąć się za to na kilka jego rodzajów (np. na wersję Quantum z dodatkiem lekkiego izotopu). W New Vegas sława coli została przyćmiona przez Sunset Sansaparillę, za to w części 4 poświęcono jej oddzielny dodatek Nuka-World, w którym możemy zwiedzić przedwojenny park rozrywki.

Ten popularny na pustkowiu napój zostały wynaleziony w 2044 roku, a od 2067 automaty ze schłodzonymi butelkami można było znaleźć na terenie całej Ameryki. Skład coli produkowanej przed Wielką Wojną zawierał wodę gazowaną, barwnik koloru karmelowego, aspartam (słodzik), kwas fosforowy, benzoesan potasu (regulator kwasowości), naturalne aromaty, kwas cytrynowy i kofeinę (źródło). Z kolei w części 3 spotykamy robota Mr. Handy o imieniu Milo, który wyjaśnia nam, że to mieszanka siedemnastu różnych owoców w odpowiednich proporcjach, co nadaje tak niepowtarzalnego smaku (źródło). Oczywistym jest, że cola z gry jest nawiązaniem do realnego produktu – nawet design butelki i etykiet nie pozostawia złudzeń co do źródła inspiracji.

Receptura coli to tajnie strzeżony sekret, jednakże istnieją już przepisy na różnorodne domowe podróbki tego napoju. Zaskakujące, że faktycznie dzięki użyciu kilku przypraw i aromatów można odtworzyć ten smak w dość wiarygodny sposób. Dlatego też podjęliśmy się produkcji napoju, który z powodzeniem może zastąpić znany trunek z postapokaliptycznych pustkowi. Użyliśmy składników, które są łatwo dostępne, aby każdy mógł cieszyć się colą w swoim obozie.

Pora ugasić pragnienie!

UWAGA – PONIŻSZY PRZEPIS STANOWI JEDYNIE FANOWSKĄ WERSJĘ NAPOJU O SMAKU COLI!

COLA Z PUSTKOWI
Fallout
domowa, naturalna wersja napoju z wastelandu

CZAS PRZYGOTOWANIA: 30 min, 1h (czekanie)
CENA: 8 zł
LICZBA PORCJI: 6 porcji
POZIOM: proste
STATY: 138 kcal | 0,1 g białka | 34 g węglowodanów | 0,05 g tłuszczu

POTRZEBUJESZ
rondelek
tarka
gaza


SKŁADNIKI:

cukier – 1 szklanka (200g) – można zmniejszyć ilość wg upodobania, lecz nie mniej niż 1/2 szkl.
woda – 1 szklanka (250 ml)
pomarańcza – 1 szt. (300g)
cytryna – 1 szt. (100g)
limonka – 1 szt. (100g)
ziarna kolendry – 1 łyżeczka
wanilia, aromat – kilka kropel
cynamon mielony – 1 łyżeczka (lub 1 laska – 1,50 zł)
imbir świeży – 1 łyżeczka
gałka muszkatołowa – 1/2 łyżeczki
lawenda suszona – szczypta (opcjonalnie)
woda gazowana do podania

PRZYGOTOWANIE

1. PRZYGOTOWANIE SKŁADNIKÓW (5 min)

Cytrusy szorujemy pod bieżącą wodą i ścieramy z nich skórkę na najdrobniejszych oczkach tarki. Startą skórkę mieszamy w miseczce z 1 łyżką cukru i odkładamy na bok. Wyciskamy sok z limonki i cytryny.

wasteland-cola-recipe-1

Ziarna kolendry miażdżymy poprzez dociśnięcie boczną stroną noża. Imbir obieramy za pomocą łyżeczki (zeskrobujemy z niego skórkę) i ścieramy na tarce. Jeśli używamy całej laski cynamonu, to kruszymy ją na mniejsze kawałki. Do mieszaniny przypraw dodajemy tartą gałkę muszkatołową. Powąchajcie mieszankę – już teraz pachnię colą!

2. SYROP (5 min)

Do rondelka dodajemy cukier i podgrzewamy go na średnim ogniu do rozpuszczenia. Zmniejszamy ogień i kontrolujemy barwę cukru – gry karmel będzie miał mocno bursztynowy kolor, wlewamy do rondelka szklankę wrzącej wody, aby zatrzymać proces karmelizacji. Uważajcie przy tym kroku aby się nie oparzyć, gdyż pierwszy kontakt karmelu z wodą jest dość burzliwy. Mieszamy miksturę i przechodzimy do kolejnego kroku.

3. AROMATYZOWANIE (10 min)

Do syropu karmelowego dodajemy skórkę i sok z cytrusów (oprócz pomarańczy) oraz przygotowane przyprawy.

wasteland-cola-recipe-2

Gotujemy całość na małym ogniu przez ok. 10 min. Zestawiamy z palnika i odstawiamy do wystygnięcia. Następnie przelewamy miksturę przez gazę, aby otrzymać klarowny napój.

PODANIE

Gotowy koncentrat napoju mieszamy z wodą gazowaną w proporcjach 1:2 – można je zmodyfikować, jeśli napój jest dla Was za słodki lub zbyt mało wyrazisty. Delektujcie się, jakby jutro nie istniało!

* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

 

Scroll to top