Pączki z powidłami śliwkowymi i bekonową posypką – Wiedźmin

Schowaj/pokaż wstęp

„Tłusty czwartek” — to ostatni czwartek karnawału, kiedy można sobie bez wyrzutów sumienia pozwolić na takie smakołyki, jak pączki. Ponieważ nic tak nie poprawia nastroju jak ciepłe, puszyste pączki, które przywędrowały aż z Gors Velen do Novigradu, dlatego zapraszamy do świętowania Tłustego Czwartku razem z nami i CD PROJEKT RED – razem z przepisem na pączki prosto z naszej Oficjalnej Wiedźmiskiej Księgi Kucharskiej!

Ponieważ każdy przepis w naszej książce kucharskiej ma swoją własną krótką historię opartą na wiedźmińskim lore, opowiadaną z perspektywy narratorki naszej księgi, to zatem również tutaj dzielimy się tą małą zajawką – opowieścią związaną z przepisem na pączki!

Istnieje jedna rzecz, która za każdym razem poprawia mi humor i zapewnia chwilę wytchnienia od obowiązków: ciepły, puszysty pączek. Dlatego, gdziekolwiek się znajdę, staram się nigdy nie przegapić okazji, żeby skosztować nowych smaków. Novigradzka wariacja z bekonową posypką okazała się o tyleż tłustsza, co smaczniejsza od podobnych cukierniczych wyrobów, do których byłam przyzwyczajona! Pączki z małej, lokalnej pączkarni nadziewane powidłami śliwkowymi smaży się na smalcu według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Początki rodzinnego interesu sięgają czasów niepozornego straganu w Gors Velen, na którym, wprost do ręki, sprzedawano łakocie podbijające podniebienia zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, w tym przyszłych adeptek Aretuzy. Stragan szybko rozrósł się w pełnoprawną cukiernię, a wkrótce potem sława pączków, niesiona przez podróżujących krewnych, dotarła do innych miast Północy. Filia w Novigradzie z dumą kontynuuje rodzinne tradycje, oferując już nie tylko słodkości na sprzedaż, lecz także udział w warsztatach dla miłośników sztuki cukierniczej.

Przepis pochodzi z książki Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska, opracowanej we współpracy z CD PROJEKT RED i Ten Speed ​​Press.

 

Pączki z powidłami śliwkowymi i bekonową posypką
Wiedźmin. Oficjalna Księga Kucharska

CZAS PRZYGOTOWANIA: 4h
CENA: średnia
LICZBA PORCJI: ok. 16 pączków
POTRZEBUJESZ
rondelek lub wąski i wysoki garnek
deska
okrągła foremka do wycinania
miska
ściereczka

SKŁADNIKI:

ZACZYN DROŻDŻOWY
25 g świeżych drożdży, pokruszonych,
albo 2½ łyżeczki drożdży instant
1 łyżeczka cukru
3 łyżki maślanki o temperaturze pokojowej
3 łyżki mąki uniwersalnej
CIASTO
3 łyżki oleju roślinnego
½ szklanki / 120 ml maślanki o temperaturze pokojowej
2½ szklanki / 350 g mąki uniwersalnej, plus do posypania
2 łyżki cukru
4 żółtka
sól naturalna drobnoziarnista
1 łyżka czystej wódki
LUKIER
2¼ szklanki / 220 g cukru pudru
¼ szklanki / 60 ml wody (co najmniej)
2–3 krople soku z cytryny
POZOSTAŁE
100 g boczku wędzonego, pokrojonego w cienkie plasterki
1 l smalcu wieprzowego, topionego, lub
oleju roślinnego (zob. WSKAZÓWKA)
powidła śliwkowe do nadziewania

PRZYGOTOWANIE

PRZYGOTOWANIE ZACZYNU:
Do średniej miski wsyp drożdże*, cukier, wlej maślankę i wymieszaj, aż drożdże się rozpuszczą. Dodaj mąkę i wymieszaj dokładnie widelcem. Przykryj miskę ścierką i zostaw zaczyn na 15–20 minut, aż się spieni i zwiększy objętość (może to zająć nieco dłużej w zależności od temperatury otoczenia). *Preferujemy użycie świeżych drożdży.

Posyp blat mąką.

CIASTO: Do miski z zaczynem dodaj olej roślinny, maślankę, mąkę, cukier, żółtka i szczyptę soli. Połącz składniki widelcem, wlej wódkę i wymieszaj, aż powstanie lepkie ciasto. Przełóż je na blat i ugniataj ok. 5 minut. W trakcie ugniatania posyp ciasto mąką, aby na koniec stało się bardziej gładkie i mniej się kleiło. Uformuj kulę, lekko oprósz ją mąką, przykryj ścierką i zostaw na w temperaturze pokojowej na mniej więcej 1½ godziny, aż dwukrotnie zwiększy objętość (może to zająć nieco dłużej w zależności od temperatury otoczenia).

Wyłóż blachę papierem do pieczenia i posmaruj papier olejem.

Kiedy ciasto urośnie, uderz je pięścią i kilka razy ugnieć. Rozwałkuj je na prostokąt lub okrąg o grubości ok. 1½ cm. Foremką do ciastek o średnicy 6 cm* wytnij ok. 10 kółek i przenieś je na przygotowaną blachę, zostawiając między nimi 5-centymetrowe odstępy. Rozwałkuj skrawki i wytnij jeszcze ok. 5 kółek. Przykryj je ścierką, pozostaw w temperaturze pokojowej i poczekaj ok. 20 minut, aż urosną prawie dwukrotnie (może to zająć nieco dłużej w zależności od temperatury otoczenia). *Możesz też wycinać nieco większe pączki, ale mniejsze łatwiej usmażyć przy mniejszej wprawie tak, aby ciasto było dopieczone w środku.

PRZYGOTOWANIE LUKRU: W małej misce trzepaczką wymieszaj cukier puder, wodę i sok z cytryny, aż całość zrobi się gładka i gęsta jak kwaśna śmietana. Odstaw na bok.

Wyłóż talerz podwójną warstwą ręczników papierowych.

POSYPKA Z BOCZKU: Na średnią patelnię na średnim ogniu wrzuć boczek i dodaj odrobinę zimnej wody, po czym smaż przez 2–3 minuty, mieszając co jakiś czas, aż woda wyparuje. Następnie smaż ok. 4 minut, aż tłuszcz się wytopi, a boczek przyrumieni się mocno po jednej stronie. Następnie przewróć go i kontynuuj smażenie ok. 2 minut, aż druga strona także się zarumieni. NA tym etapie boczek powinien być dobrze przyrumieniony, aby uzyskać chrupiącą posypkę – w razie potrzeby smaż jeszcze chwilę dłużej. Wyjmij plastry na przygotowany talerz, żeby odsączyć je z tłuszczu, i zostaw na 2 minuty, po czym posiekaj z grubsza w posypkę. Przesyp do miski.

Wyłóż talerz podwójną warstwą świeżych ręczników papierowych.

SMAŻENIE PĄCZKÓW: Głęboki ciężki garnek napełnij do połowy smalcem i ustaw na średnim ogniu. Po kilku minutach sprawdź temperaturę, zanurzając w tłuszczu kawałek ciasta wielkości groszku; jeśli natychmiast pojawią się bąbelki, a ciasto zrobi się brązowe w minutę, olej jest gotowy. Jeśli korzystasz z termometru – temperatura powinna wynosić 180°C.

Włóż dwa kółka do smalcu, przykryj na 30 sekund, zdejmij pokrywkę i smaż przez 1–2 minuty po jednej stronie, aż ładnie się przyrumienią. Przewróć i smaż dalej do zrumienienia; jeśli na środku uzyskasz blady cienki pasek, to znaczy, że pączek jest idealnie usmażony. Łyżką cedzakową przenieś usmażone pączki na talerz do odsączenia i poczekaj 1–2 minuty. Następnie zanurz połowę każdego pączka w misce z lukrem, odłóż na kratkę polewą do góry i posyp posiekanym bekonem.

Rękawem cukierniczym z tylką lub dużą strzykawką z grubą końcówką wciśnij 1–2 łyżeczki powideł do każdego pączka. Przed podaniem pączki powinny całkowicie wystygnąć.

WSKAZÓWKA: Mieszanka pół na pół smalcu i oleju roślinnego nada pączkom łagodniejszy, lżejszy smak.

PODANIE

Pączki najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe!

Scroll to top