ZUPA SZPARAGOWA – KREM/PRZECIERANA – 4,75 zł

Szparagi są cudownym warzywem, nie dość, że zdrowe, to i smaczne. W dodatku można przyrządzać je na wiele sposobów – zupa szparagowa przecierana/krem jest jednym z nich. Sezon na szparagi niedługo się kończy, więc warto ją przyrządzić. Jednak dla nas wykorzystanie tak szlachetnego warzywa w całości do zupy jest lekką przesadą, dlatego przyrządzamy ją tylko z końcówek szparag, a resztę wykorzystujemy do jedzenia w całości. Zupa szparagowa charakteryzuje się ciekawym smakiem i kolorem, a spożywana w akompaniamencie grzanek z ciemnego pieczywa staje się bardzo sycącym daniem.

ILE KALORII MA 1 PORCJA - KLIKNIJ!
630 kcal | 11 g białka | 54 g węglowodanów | 42 g tłuszczu


PRZYGOTOWANIE


1. OBIERANIE SZPARAG (5 min):

Szparagi obieramy obieraczką do warzyw, kładąc je pojedynczo na płaskim naczynku i trzymając za ich główki, prowadzić obieraczkę, zaczynając jakiś 1 cm od zakończenia główki do samego dołu. Nie wyrzucajcie obierek! Dodamy je do wywaru.

Jeżeli chcecie wykorzystać tylko końcówki szparag, a resztę zjeść ugotowane w całości lub zapiec, złapcie za szparag mniej więcej w 1/3 długości od dołu i odłamcie – szparag wtedy złamie się w miejscu, gdzie kończy się jego zdrewniała końcówka – to właśnie te końcówki użyjemy do zupy. Jeśli jednak chcecie użyć całych szparag, wystarczy wam jeden pęczek – pamiętajcie tylko, aby odciąć główki szparag, które wrzucimy do wywaru dopiero pod koniec gotowania.

2. PRZESMAŻENIE SZPARAG (7 min):

Na patelnię wrzucamy sklarowane masło (normalne wam się spali), jeśli go nie macie, wlejcie nieco oleju. Kiedy tłuszcz się nagrzeje, dodajcie szparagi i obsmażcie je do lekkiego przyrumienienia. Kiedy będą gotowe, przerzućcie do garnka, w którym będziecie gotować zupę.

3. ZIEMNIAKI (7 min):

Obierzcie je, pokrójcie w kostkę i wrzućcie na patelnię. Jeśli za mało na niej tłuszczu po smażeniu szparagów, dolejcie jeszcze trochę. Podobnie jak szparagi, muszą nabrać złocistej barwy, kiedy już tak się stanie, przerzucamy je do garna. Na pustą patelnię dodajemy nieco wody, mieszamy i przelewamy do garnka – wtedy wykorzystamy pozostały na niej smak ze smażenia.



4. GOTOWANIE WYWARU (20 min):

Do garnka wrzucamy także obierki od szparag, zalewamy wszystko bulionem lub wodą ponad poziom warzyw, dorzucamy nieco soli i 2 łyżeczki cukru, a następnie gotujemy ok. 20 min.

5. PRZECIERANIE ZUPY (5 min):

Zupę szparagową przelewamy przez sito, a to co na nim zostanie przecieramy nad garnkiem, najlepiej drewnianą łyżką lub widelcem. Należy przecierać aż do uzyskania prawie suchej masy z obierek i „włosków od szparag”. Jest to żmudna robota, więc jeśli nie lubicie się męczyć, zalecamy użycie blendera, jednak i ten sposób ma swoje wady – w zupie będą wyczuwalne „włoski” od szparagów.

6. WYKOŃCZENIE ZUPY (5 min):

Do przetartej zupy dolewamy śmietanę (powinna już ostygnąć, ale jeśli nadal jest gorąca to musimy najpierw dodać łyżkę zupy do śmietany i dopiero przelać śmietanę do garnka), dodajemy gałki muszkatołowej, pieprzu i jeśli trzeba, nieco soli. Jeśli wykorzystujecie całe szparagi, możecie je teraz dorzucić do zupy lub podsmażyć na patelni. Ponownie stawiamy zupę na średni gaz, ale podgrzewamy tylko 2-3 min do lekkiego zabulgotania i od razu wyłączamy.

7. PODANIE:

Zupa szparagowa smakuje wyśmienicie z grzankami z pieczywa pełnoziarnistego.

OM NOM NOM!

Scroll to top