ZAPIEKANA CUKINIA FASZEROWANA KURCZAKIEM I FETĄ

Czy z warzywa można zrobić ciekawe, ale i proste danie główne? Odpowiedzią na to pytanie może być cukinia faszerowana kurczakiem i fetą – nie zapominamy tutaj o akcencie mięsnym ani o wyrazistym smaku dania. Dobry pomysł na wykorzystanie starszych i większych cukinii, które pojawiają się w sklepach na początku jesieni.

ZAPIEKANA CUKINIA FASZEROWANA KURCZAKIEM I FETĄ

 

ILE KALORII MA 1 PORCJA - KLIKNIJ!
Ogromna porcja: 751 kcal | 46 g białka | 13 g węglowodanów | 58 g tłuszczu


PRZYGOTOWANIE


1. CEBULA (3 min)

Obieramy i kroimy w piórka. Wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem (2 łyżki) i szklimy ok. 2 min. Zestawiamy patelnię z palnika.

2. PIERŚ Z KURCZAKA (4 min)

Oczyszczamy ją, kroimy w średnią kostkę, dodajemy trochę curry, pieprzu oraz soli i mieszamy. Dodajemy ją na patelnię z cebulą i smażymy na mocnym ogniu przez 2 minuty, mieszając. Nie martwcie się, że pierś może być jeszcze w środku surowa– chodzi nam tylko o wstępne podsmażenie, gdyż będzie ona jeszcze podpiekana w piekarniku razem z cukinią. Jeśli przesadzicie z ilością czasu na patelni, pierś nie będzie soczysta.


3. PIEKARNIK

nastawiamy go na 150 stopni C, opcja góra i dół

4. CUKINIA (1 min)

Nie obieramy jej – skórka posłuży jako swoiste naczynie. Kroimy cukinię wzdłuż na równe połowy i wydrążamy za pomocą łyżeczki „purchawy” miąższ wraz z pestkami – jego granica jest widoczna gołym okiem, więc najlepiej jest najpierw lekko naciąć cukinię wzdłuż tej granicy i dopiero wydrążyć.

5. FASZEROWANIE (2 min)

Wydrążoną cukinię wkładamy na lekko wysmarowaną tłuszczem blachę lub blaszkę do pieczenia, wypełniamy każdą połówkę kurczakiem z cebulą (wlewamy także sos ze smażenia), następnie kładziemy na wierzch kawałki fety i posypujemy całość oregano. Na koniec lekko polewamy całość olejem rzepakowym.


6. PIECZENIE (20 min)

Blachę z cukinią wkładamy do nagrzanego piekarnika na ok. 25 min, jeśli macie większe okazy pieczenie trzeba wydłużyć. Jeśli pieczenie na termoobiegu, czas się skróci. Cukinia będzie gotowa, jeśli zmieni jej skórka będzie pomarszczona przy brzegach. Trzeba uważać aby nie spalić fety, więc zalecamy częste zaglądanie do piekarnika pod sam koniec pieczenia.

7. PODANIE:

Danie dobrze smakuje z pieczonymi ziemniaczkami lub smażonym ryżem i sałatką. Mimo, iż niepozorna, jedna połówka bez problemu nasyci jedną osobę. Skórki nie jemy, gdyż w dużych i starszych okazach jest po prostu twarda.

ZAPIEKANA CUKINIA FASZEROWANA KURCZAKIEM I FETĄ

OM NOM NOM!

Scroll to top