Sweetroll – The Elder Scrolls – słodka bułka

Schowaj/pokaż wstęp

Powiedzenie “Niech zgadnę, ktoś Ci ukradł słodka bułkę…” zna każdy fan gier z cyklu The Elder Scrolls. Można rzecz, że swetroll, czyli słodka bułka, dzięki temu powiedzeniu stała się kulinarna ikoną nie tylko samego Skyrima, ale i całej serii. Jednak nie wszyscy są świadomi o wiele dłuższej historii tego przysmaku, który pojawia się w kilku produkcjach od Bethesdy, w tym nawet we Falloucie. Tak naprawdę słodka bułka już od samego początku była swoistego rodzaju żartem – w Arenie, pierwszej części serii, jednym z pytań determinujących klasę, jest zagajka o słodkiej bułce, która dostajemy od piekarza, jednak konsumpcję tego smakołyku przerywa nam banda dzieci, chcących siłą nam go zabrać. To samo pytanie pojawia się w Dagerfall i Morrowind, a do wyboru mamy trzy odpowiedzi dotyczące konkretnych zachowań.

Dopiero w Oblivion Sweetroll awansuje do rangi towaru konsumpcyjnego, ale twórcy nadal zachowali pierwotną referencję słowną do owej zagajki, a także przypisali produkcję tych pyszności Wysokiemu Elfowi Salmo ze Skingradu. Prawdziwy zalew pytań o słodkie bułki przeżywamy jednak dopiero podczas wizyty w Skyrim, w piątej odsłonie serii. Strażnicy często zagadują Smocze Dziecię zagajkami “Niech zgadnę, ktoś Ci ukradł słodką bułkę…” co stało się swoistym symbolem serii i spowodowało zwiększenie popularności słodkiej bułki pośród graczy. I na tym nie koniec! Sweetroll znalazł się także w The Elder Scrolls Online oraz w Legends, gdzie otrzymał swoją kartę. Fani Fallouta mogą natrafić na nawiązania do sweetrolla w Fallout 3 (podczas 10. urodzin bohatera), 4, 76 oraz Shelter.

Zarówno w sieci, jak i oficjalnym cookbooku znajdziecie propozycje na recepturę inspirowaną tym słodkim wypiekem, jednakże warto zwrócić uwagę na to, że sweetroll nie jest czymś pokroju muffina/cupcake’a jak często się sugeruje. Po pierwsze jest on dużo większy w grze niż zwyczajna, mała muffinka, wygląda raczej jak ciasto do podziału na kilka części. Jeśli zaś kierujemy się nawiązaniami elementów kulinarnych w serii do kuchni nordyckiej, to sweetroll najprawdopodobniej byłby wypiekiem drożdżowym z dodatkiem przypraw korzennych charakterystycznych dla krajów skandynawskich, czyli kardamonem i cynamonem. Aby upiec słodką bułkę w Skyrimie, potrzebne są nam: mąka, mleko, jajko, masło i sól. W TESO zaś mamy 3 poziomy Sweetrolla, w których używa się także miodu, jęczmienia, owsa i pszenicy. Możemy zatem przyjąć, że dodanie drożdży i korzennych przypraw nie będzie zbyt dużym odstępstwem od receptury w grach, ale zarazem odniesie się do genezy kuchni uniwersum sięgającej do tradycji Normanów. W naszej wersji babkę polaliśmy lukrem na bazie serka i cukru pudru.

Całość prezentuje się bardzo bogato, jeżeli chodzi o kompozycję smakową – puszyste ciasto, korzenne nuty przypraw z wyczuwalnym aromatem drożdży i kremową polewą tworzą kompozycję, która potrafi zmusić wielu do złodziejskich praktyk. Dla fanów TES jest to wypiek wręcz obowiązkowy do przetestowania. Oby tylko nikt nie podwędził Wam gotowych wypieków – w końcu Gildia Złodziei czyha na każdym kroku!

PRZEPIS Z OKAZJI 25-LECIA SERII THE ELDER SCROLLS!

SWEETROLL / SŁODKA BUŁKA
The Elder Scrolls V: Skyrim
babka drożdżowa z miodem, kardamonem, cynamonem oraz polewą

CZAS PRZYGOTOWANIA: 30 min (1h czekanie)
CENA: 8 zł
LICZBA PORCJI: 4 porcje
POZIOM: średni
POTRZEBUJESZ
miska
forma do pieczenia (najlepiej okrągła)
łyżka drewniana
piekarnik
ściereczka

SKŁADNIKI:

CIASTO
mąka typ 550 – 2,5 szklanki
jajka – 2 szt.
cukier – ½ szklanki
miód – 2 łyżki
mleko 3,2% – ¾ szklanki
kardamon mielony – ½ łyżeczki
cynamon – 2 łyżeczki
masło – 50g
ZACZYN
drożdże – 20g
mąka – 1 łyżka
mleko – 4 łyżki
cukier – szczypta
POLEWA
serek kremowy – 100g
cukier puder – 60g

PRZYGOTOWANIE

1. ZACZYN (15 min)

Do miski rozkrusz drożdże, dodaj 4 łyżki mleka, mąkę, szczyptę cukru i wymieszaj, aż drożdże się rozpuszczą. Zostaw na 15 min, aby zaczyn zaczął pracować i podwoił swoją objętość.

2. CIASTO

Do zaczynu dodaj letnie mleko, rozpuszczone masło, mąkę, miód, cukier, jajka oraz szczyptę soli. Wymieszaj łyżką, a następnie wyrób na jednolitą, elastyczną masę – powinna być lepka, dlatego lepiej zrobić to za pomocą maszyny, lub podsypując ciasto i ręce lekko mąką podczas procesu.

3. WYRASTANIE (1,5h)

Formę wyłóż papierem do pieczenia lub wysmaruj masłem i posyp mąką. Przełóż do formy ciasto, wyrównaj z wierzchu. Przykryj ściereczką i zostaw do wyrośnięcia (podwojenia objętości) na ok. 1h-1,5h.

4. PIECZENIE (30 min)

Wyrośnięte ciasto piecz w temp. 180 stopni przez ok. 30 min (musi być rumiane z wierzchu).

5. STUDZENIE

Wyjmij ciasto wraz z foremką, wystudź przez 30 min i wyjmij z formy. Wystudź całkowicie lub podawaj lekko ciepłe.

6. POLEWA (5 min)

Serek i cukier puder (oraz opcjonalnie aromat migdałowy lub kilka kropel soku z cytryny) umieszczamy w misce i mieszamy do uzyskania jednolitej, kremowej masy. Powstałą polewą obficie smarujemy wierzch ciasta – nadmiar powoli spłynie bo bokach ciasta.

PODANIE

Ciasto podawaj lekko ciepłe lub całkowicie wystudzone. Szklanica dobrego naparu lub miodu pitnego świetnie komponuje się z tą słynną, będącą obiektem częstych kradzieży, słodką bułką!

Scroll to top