ŚLIMACZKI/PASZTECIKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO ZE SZPINAKIEM I SEREM FETA – 2 zł

Znowu szpinak, ale znowu w wybornej wersji! Tym razem używamy go jako smakowitej i ładnie wyglądającej przystawki, chociaż może również pełnić funkcję lekkiej kolacji. Nie ma przy tym dużo roboty z uwagi na użycie gotowego ciasta francuskiego (to domowej roboty wymaga niestety sporo cierpliwości) – dobrze jest mieć je w lodówce na wypadek zachcianek czy niespodziewanego napadu znajomych. Mimo, że paszteciki z ciasta francuskiego ze szpinakiem wyglądają na misterne, bardzo łatwo je zrobić. Zasmakują nawet mięsożercom, bo feta załatwi sprawę braku białka 🙂 Jeśli komuś nadal za mało, może dodać kilka plasterków szynki lub podsmażonego kurczaka.

Zdjęcia pochodzą z pierwszej wersji bloga i nie doczekały się jeszcze wymiany – mamy jednak nadzieję, że nie zrażą Was do wypróbowania tego przepisu.

paszteciki-ze-szpinakiem (7)

 

ILE KALORII MA 1 PORCJA - KLIKNIJ!
184 kcal | 6 g białka | 10 g węglowodanów | 14 g tłuszczu
paszteciki z ciasta francuskiego ze szpinakiem i fetą

PRZYGOTOWANIE


1. CIASTO FRANCUSKIE

Wyjmujemy je z lodówki, aby było plastyczne przy nakładaniu farszu.

2. CEBULA + CZOSNEK (5 min)

Cebulę kroimy w kostkę, wrzucamy do garnka, dodajemy szczyptę soli i podsmażamy na średnim ogniu na maśle przez 3 minuty. Dodajemy posiekany czosnek i szklimy razem jeszcze minutę.

 

3. SZPINAK (10 min)

Do podsmażonej cebuli dodajemy szpinak (jeśli macie świeży, trzeba go przedtem opłukać i posiekać), mieszamy i dusimy ok. 5 min. Doprawiamy całość pieprzem, solą i gałką muszkatołową, mieszamy i próbujemy czy smak nam odpowiada, pamiętając, że feta jest słona – dlatego nie wolno przesadzać z soleniem szpinaku! Zestawiamy z gazu i odstawiamy do wystygnięcia.
paszteciki-ze-szpinakiem (3)

 

4. PIEKARNIK

Nastawiamy go, gdy szpinak już wystygnie. Temperatura 200 C, tryb góra i dół.

5. CIASTO FRANCUSKIE (1 min)

Rozwijamy je na papierze, uważając aby nie popękało.

 

6. NAKŁADANIE FARSZU (2 min)

Szpinak rozkładamy równomiernie na płacie ciasta, zostawiając ok. 2 cm z każdej strony, aby farsz nie wypływał podczas rolowania. Dokładnie równamy szpinak i nakładamy na całość fetę, rozdrabniając ją w palcach na malutkie kawałeczki. Pamiętajcie, że farszu nie może być za dużo, bo zacznie wyciekać poza ciasto.
paszteciki-ze-szpinakiem (4)

paszteciki-ze-szpinakiem (5)

 

7. ROLOWANIE (1 min)

Lewy i prawy róg ciasta (ten bez farszu) zaginamy do środka (zapobiegnie to ewentualnemu wypływaniu farszu podczas rolowania) i ostrożnie rolujemy ciasto, możemy pomagać sobie papierem (ciągniemy za papier, wtedy ciasto będzie się równomiernie rolować).
paszteciki-ze-szpinakiem (6)

 

8. KROJENIE (1 min)

Rulon z ciasta kroimy ostrym nożem, co 2-3 cm. Otrzymane kawałki kładziemy na wysmarowanej masłem lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce.
paszteciki-ze-szpinakiem (1)

 

9. PIECZENIE (12-15 min)

Do rozgrzanego piekarnika wkładamy paszteciki i pieczemy je w 200 C, ok 12-15 min. Po 12 min warto sprawdzić ich stan zarumienienia, są gotowe jeśli posiadają złoto-brązowy kolor.
paszteciki z ciasta francuskiego ze szpinakiem

 


PODANIE


Ostrożnie wykładamy łopatką na talerz. Polecamy jeść z sosem czosnkowym/majonezowym.

 

paszteciki-ze-szpinakiem (7)

* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

Scroll to top