Ciekawym aspektem kulinarnym jest również dołączona do edycji dla wspierających na Kickstarterze, książka kucharska jednego z twórców, Tima Caina. Jednakże receptury z książki różnią się od recek przedstawionych w grze. W przypadku Rauatai Sweet Pie w grze do wyrobu wystarczy nam cukier, kakao oraz owoce, natomiast książka podaje więcej składników i nie przewiduje owoców. Wypiek określany jest jako przysmak społeczności zamieszkującej Zatokę Rauatai i jest przeznaczony na specjalne okazje. Placek wypiekany jest zwłaszcza w sytuacji gdy rodzina i przyjaciele chcą powitać aumaua’ę, który wraca ze swej pierwszej długiej podróży przez ocean. Graficzna prezentacja ciasta przypomina placki z kruchego ciasta z charakterystyczną kratką na wierzchu. Książka kucharska podaje przepis na kruche ciasto z użyciem oleju – jest to co prawda wersja wytrawna, ale idealnie wyrównuje słodkość dodatków w cieście. Jednocześnie nieco odchodzi od tradycyjnego kruchego ciasta, gdyż jest bardziej twarde, a przy okazji sprawia nieco problemów przy wałkowaniu. Dlatego proponujemy Wam wybór – możecie spróbować wytrwanej wersji Tima albo zrobić tradycyjne kruche ciasto z masłem i cukrem. Jeżeli chodzi o farsz, to do opisanej w książce receptury, dodaliśmy karmelizowane owoce (w grze opisane jako jabłka z sadów Aedyran, gruszki czy figi z Vailian popularne wśród zamożnych), aby połączyć te dwie rozbieżne opisy. Deser jest pracochłonny, ale jeśli lubicie połączenie czekolady, owoców i kruchego ciasta to będzie zadowoleni z efektów.
PRZYGOTOWANIE
1. CIASTO wersja I (wg Tima Caina) (10 min)
Jak podajemy w powyższym opisie, wybierzcie sobie rodzaj ciasta do placka. Z przepisu wg Tima Caina wychodzi bardzo chrupkie, nieco wytrwane, dość twardawe ciasto, które szybciej się robi i nie trzeba go schładzać w lodówce. Jednakże wg nas lepiej sprawdza się zwykłe, kruche ciasto (patrz, punkt 2), które wypada nieco smaczniej niż ta wersja.
Mąkę mieszamy z solą i cukrem. W szklance łączymy olej z mlekiem i wlewamy do suchych składników, mieszamy widelcem do połączenia, a następnie szybko wyrabiamy na jednolitą masę. Jeśli ciasto za bardzo się kruszy, dodajemy jeszcze nieco mleka. Z gotowego ciasta odkrawamy 1/3, a resztę wałkujemy na bardzo cienki placek, którym następnie wykładamy formę (wcześniej posmarowaną odrobiną masła i posypaną mąką). Gotowe – możecie przechodzić do punktu nr 3.
2. CIASTO wersja II (zwykłe, kruche ciasto na maśle) (15 min + 30 min)
Do miski wsypujemy mąkę, cukru, sól i pokrojone w kawałki zimne masło. Wszystko siekamy nożem, a następnie szybko rozcieramy grudki w palcach (zbyt długie wyrabianie ciasta rękoma ogrzeje je i ciasto straci na kruchej konsystencji – zamiennie można użyć robota z mieszadłem do wyrabiania ciasta). Kiedy z mieszanki powstanie piasek, dolewamy do tego 1 łyżkę zimnej wody i szybko ugniatamy do uzyskania jednolitej masy. Jeśli masa się rozpada, dodajemy jeszcze jedną łyżkę wody i ugniatamy. Gotowe ciasto formujemy w kulę, owijamy folią spożywczą i schładzamy w lodówce przez co najmniej pół godziny.
Schłodzone ciasto wałkujemy na grubość ok. 3mm (jeśli ciasto bardzo się klei, warto włożyć je pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia i tak wałkować), a później nakładamy na formę i dociskamy palcami do dna oraz boków. Nadmiar po bokach odkrawamy. Na koniec dziurkujemy ciasto widelcem i wkładamy na 10 minut do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. W czasie kiedy się piecze, można przejść do punktu nr 3.
3. KARMELIZOWANIE OWOCÓW (10 min)
Gruszkę i jabłko myjemy i kroimy w kawałki ok. 2x2cm. Na patelnię wsypujemy 1 łyżkę cukru, podgrzewamy do momentu, aż cukier się rozpuści i zbrązowieje, a następnie wsypujemy owoce. Na średnim ogniu smażymy owoce ok. 5 min – muszą być nadal lekko twardawe i równomiernie oblepione karmelem. Pod koniec obsypujemy je cynamonem, mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia.
4. MASA Z CZEKOLADĄ (7 min)
Jajka wbijamy do miski, dodajemy biały i brązowy cukier (można dodać też tylko jeden rodzaj) i miksujemy ok. 3 min do uzyskania puszystej masy. Następnie stopniowo dodajemy do tego lekko stopione i ostudzone masło (30 sek w mikrofalówce lub chwilę w garnuszku), ciągle miksując. Później powoli dodajemy mąkę i jeszcze chwilę miksujemy. Na końcu delikatnie łączymy masę z posiekaną w większe kawałki czekoladą (proporcje mlecznej do gorzkiej możecie zmienić).
5. MONTAŻ PLACKA (10 min)
Na ciasto wykładamy masę z czekoladą, dorzucamy skarmelizowane owoce i ozdabiamy kratką z pozostałej 1/3 części ciasta (jeśli jesteście leniwi, to możecie zetrzeć ciasto na tarce nad owocami, wtedy uzyskacie kruszonkę – jest to znacznie szybszy sposób niż zabawa z kratką).
6. PIECZENIE (1h)
Ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni i pieczemy około 1h. Jeśli wierzch będzie za bardzo się rumienił, przykryjcie go pod koniec folią aluminiową.
PODANIE
Po upieczeniu ciasto musi wystygnąć – najlepiej smakuje lekko schłodzone. Dla lepszego efektu wizualnego można posypać je cukrem pudrem. Ciasto przydaje się zwłaszcza podczas walki – dodaje + 10 do maksymalnej wytrzymałości i + 2 do zręczności przez 330 sekund. Ludy aumauańskie polecają nie tylko na specjalne okazje!
*wpis powstał dzięki uprzejmości firmy Cenega, dziękujemy!
Wydawcą gry w Polsce jest firma Cenega. Grę można zamówić m.in. na Muve.pl.
* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości
*strona posiada charakter fanartu (twórczości fanów) – nie jest powiązana z żadną marką
*czcionka ze zdjęcia pochodzi z http://www.georgduffner.at/ebgaramond/