PLACEK KORZENNY NA MIODZIE – WIEDŹMIN 3: DZIKI GON – KREW I WINO – piernik dojrzewający

Schowaj/pokaż wstęp

Niedługo Święta Bożonarodzeniowe, więc wypadałoby zarzucić jakimś gamerskim przepisem w odpowiednim klimacie. Z pomocą przychodzi Wiedźmin 3: Dziki Gon, a konkretniej dodatek Krew i Wino, w którym w misji Tajemnica zaginionej łyżki znajdujemy 3 kulinarne receptury.

[uwaga spoiler]Wspomniany quest otrzymujemy po znalezieniu łyżki w domu wichta. Musimy dowiedzieć się, co się stało – notatka przytwierdzona do łyżki wskazuje nam trop w kierunku właścicielki Bażanciarni. Ta z kolei kieruje nas do piwnicy za barem, w której znajdujemy księgę Smigole’a Louisa Serkisa. Autor opisuje w niej, iż klucz pasuje do legendarnej pracowni Ra’msesa Gor-Thona, niedoścignionego mistrza kuchni. Gdy docieramy do pracowni, odnajdujemy skarb, który zawiera także 3 wspomniane wcześniej receptury na dania wybitnego kucharza. Swoją drogą nazwisko powinno Wam kogoś przypominać – jesteśmy przekonani, że to celowy zabieg twórców 😀

Jednym z dań przedstawionych w znalezionych zapiskach jest placek korzenny na miodzie, który jest bardzo zbliżony do przepisu na staropolski piernik dojrzewający. Receptura wskazuje na zaledwie kilka dni, które wyrobione ciasto musi przeleżeć w zimnym miejscu.

20160609022820_1

Stwierdziliśmy jednak, że zastosujemy procedurę podobną do tradycyjnego piernika dojrzewającego i przetrzymamy ciasto co najmniej dwa tygodnie (chociaż będziemy się wspomagać dodatkiem sody). 4-6 tygodni to optymalny czas leżakowania, ale do Świąt mało czasu, dlatego zdecydowaliśmy zaryzykować. Efektami podzielimy się kilka dni przed Wigilią, tak aby piernik zdążył zmięknąć – jeśli macie odwagę godną Wiedźmina, zachęcamy Was do przeprowadzenia tego eksperymentu razem z nami!

W polskiej recepturze, w grze podano dawne miary, typu kwaterka (w anglojęzycznej wersji gry mamy podany podział na kubki) – przełożyliśmy je na powszechne dziś jednostki i podzieliliśmy przez trzy. Zatem podane składniki wystarczą na jeden, mały, podłużny piernik. Oczywiście jeśli chcecie, możecie zrobić go tyle, ile jest podane w przepisie. Ciasto po wyrobieniu jest nieco rzadsze niż to na tradycyjny piernik, jednak efekt końcowy jest zdumiewający. Polecamy z czystym sumieniem!

PLACEK KORZENNY NA MIODZIE
Wiedźmin 3: Dziki Gon – Krew i Wino
długodojrzewający piernik na miodzie z przepisu autorstwa Ra’msesa Gor-Thona

CZAS PRZYGOTOWANIA: ok. 1 h
3 tygodnie czekania
CENA: 20 zł
LICZBA PORCJI: 10 porcji
POZIOM: średnie
POTRZEBUJESZ
rondelek
drewniana łyżka
gliniana lub ceramiczna
miska
ściereczka do przykrycia
papier do pieczenia
deska
blaszka

placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-final

SKŁADNIKI:

CIASTO
1 kwaterka miodu z domieszką gryki, ew. wielokwiatowy – 1 szkl. (250ml)
1/3 kwarty mąki orkiszowej – 1 + 1/3 szkl. (180g) LUB mąki pszennej typ 650 (2/3 szkl.) + pełnoziarnistej([2/3 szkl.)
1/3 osełki masła (90g)
1 małe jajo (60g)
1/6 kwaterki mleka (40 ml)
szczypta soli
(opcjonalnie) soda oczyszczona – 1 łyżeczka
//MIESZANKA ZERRIKAŃSKICH PRZYPRAW//
cynamon mielony – 2 łyżeczki
imbir w proszku – 1 łyżeczka
goździki mielone – 2 szczypty
gałka muszkatołowa – 2 szczypty
kolendra mielona – 2 szczypty
pieprz czarny mielony – szczypta
kardamon mielony – szczypta
ziele angielskie mielone – szczypta
DO SMAROWANIA
powidła śliwkowe – 200g

PRZYGOTOWANIE

Video Etap I

Video Etap II

WYBÓR SKŁADNIKÓW

Wg receptury w przepisie należy użyć miodu z domieszką gryki – zabieg jest dość słuszny, gdyż taki miód charakteryzuje się ciekawym, korzennym smakiem i idealnie nadaje się do wypieku piernika. Jednakże można użyć zwykłego, wielokwiatowego miodu, wtedy kolor piernika będzie bledszy, a smak nieco mniej specyficzny.

Co do mąki, orkiszowa nadaje orzechowego posmaku, ale nie jest zbyt powszechnie dostępna – można zastąpić ją mąką pszenną niskiego typu, najlepiej wymieszaną pół na pół z pełnoziarnistą. Mieszanka pszennej pół na pół z żytnią też powinna zdać egzamin.
Jeżeli chodzi o mieszankę zerrikańskich przypraw, to możecie pójść na skróty i kupić gotową przyprawę do piernika. Jednak szczerze zalecamy zrobienie własnej. Podane proporcje składników są umowne, możecie eksperymentować i je zmieniać wg własnych upodobań. Nie wszystkie są też obowiązkowe – wystarczy, że macie mielony cynamon, goździki, imbir i ziele angielskie.

ETAP II

1. MIÓD + MASŁO + MLEKO (5 min + 20 min)

Do rondla wlewamy miód i mleko oraz dodajemy masło. Podgrzewamy na wolnym ogniu prawie do momentu wrzenia. Zestawiamy z palnika i czekamy aż masa ostygnie (potrwa to jakieś pół h).

placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-2
placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-3

2. MIESZANKA PRZYPRAW (2 min)

Wszystkie składniki przyprawy mieszamy ze sobą i odstawiamy na bok. Przy użyciu gotowej przyprawy do piernika pomijamy ten punkt.

placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-4

3. MĄKA + JAJKA + PRZYPRAWY + SODA (opcjonalnie) (5 min)

Do wystudzonej, ale jeszcze nieco letniej masy z miodu dodajemy mąkę, jajko, mieszankę zerrikańskich przypraw, szczyptę soli, oraz opcjonalnie sodę (w oryginale nie ma jej w przepisie, ale dzięki niej będzie można upiec ciasto już po 2/3 tygodniach leżakowania). Wszystko dokładnie mieszamy (wyrabiamy), co najmniej 5 minut.

placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-5

4. DOJRZEWANIE (co najmniej 2 tygodnie)

Masę przelewamy do glinianego lub ceramicznego garnca (ewentualnie metalowej miski), przykrywamy ściereczką i odstawiamy w zimne miejsce – do piwnicy lub lodówki na co najmniej 2 tygodnie. Im dłużej ciasto jest leżakowane, tym lepiej.

placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy

ETAP II

Piernik wystarczy upiec około 2 dni przed świętami – ciasto nie twardnieje, więc po przełożeniu powidłami jest gotowe do spożycia już dzień później.

1. NAKŁADANIE CIASTA DO FORMY (5 min)

Ciasto wyciągamy z lodówki, mieszamy i od razu nakładamy do dużej formy wyłożonej papierem do pieczenia (u nas 36x24cm). Masa jest dość luźna, więc nie da się jej rozwałkować – zalecamy użycie drewnianej łopatki do rozsmarowania. Starajcie się w miarę równomiernie rozłożyć ciasto, grubość nie powinna przekraczać 1 cm (po upieczeniu ciasto będzie dwukrotnie wyższe).
placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-6
placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-7

2. PIECZENIE (20 min)

Formę z ciastem wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (opcja góra i dół) na 1/3 wysokości i pieczemy ok. 15-20 min. Po upływie 15 minut kontrolujemy barwę piernika – ciasto z dodatkiem miodu potrafi się szybko przypalić. Gdy ma odpowiednią barwę, wyciągamy go z piekarnika i studzimy.

3. MONTAŻ PIEKARNIKA (5 min)

Wystudzone, upieczone ciasto dzielimy na 3 równe części. Ostrożnie wyjmujemy je z formy, uważając, aby ich nie połamać. Pierwszy blat smarujemy z wierzchu powidłami śliwkowymi, nakładamy na niego drugi blat i powtarzamy czynność.
placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-8
placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-9

placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-10
Piernik okrywamy papierem i obciążamy dużą, drewnianą deską. Zostawiamy go na co najmniej jeden dzień w chłodnym miejscu, aby smaki się przegryzły.
placek-korzenny-na-miodzie-wiedzmin-3-dziki-gon-krew-i-wino-piernik-dojrzewajacy-11

PODANIE

Piernik można podawać już po 24h od posmarowania go powidłami, chociaż po dwóch dniach jest jeszcze lepszy. Przechowywany w szczelnym pojemniku zachowuje świeżość przez co najmniej kilka dni.

Czas na świąteczne przysmaki od samego Ra’msesa Gor-Thona!


Scroll to top