PIERNIKOWE CLAPTRAPY – BORDERLANDS – szwedzkie pierniki korzenne Pepparkakor

Święta bez pierników – nie ma mowy! Jeśli lubicie ekspresowe przygotowania do Świąt, ten przepis jest idealny, gdyż pierniki można jeść w dzień pieczenia, chociaż na drugi są jeszcze lepsze. Nasza propozycja nieco różni się od typowych polskich pierników, gdyż inspirowana jest szwedzkim odpowiednikiem o nazwie Pepparkakor – te pierniki są cieniutkie, chrupiące i mocno korzenne dzięki sporej porcji imbiru, goździków i cynamonu. Aby pierniki nie były nudne i powtarzalne, wystylizowaliśmy je na jednego z ulubionych bohaterów gier – Claptrapa z Borderlands. Możecie wykorzystać ten pomysł jako prezent dla fana Borderlands – wierzymy, że piernikowe Claptrapy wyjdą Wam o wiele ładniej niż nam (cóż, chyba nie zostaniemy wybitnymi artystami:( ).

 claptrap piernik gingerbread-1-4

ILE KALORII MA 1 PORCJA - KLIKNIJ!
71 kcal | 1 g białka | 13 g węglowodanów | 2 g tłuszczu


PRZYGOTOWANIE


1. MIÓD + MASŁO + CUKIER (3 min)

Do rondelka dodajemy po 3 łyżki miodu, cukru oraz masła. Podgrzewamy przez chwilę na małym ogniu, mieszając, aż całość utworzy jendolitą, gładką maskę. Odstawiamy do wystygnięcia.
claptrap piernik gingerbread-1

2. CIASTO (4 min)

Do miski dodajemy jedno jajko i lekko roztrzepujemy je widelcem. Wsypujemy przesianą mąkę, przyprawy (jeśli nie macie mielonych goździków, zmielcie te w całości w młynku lub rozdrobnijcie w moździeżu, ew. możecie dodać przyprawy do grzańca/piernika) kakao, proszek do pieczenia oraz szczyptę soli. Do tego dolewamy ostudzoną masę miodową (powinna być letnia, ale nie gorąca) i wyrabiamy chwilę na gładką, jednolitą masę. Ciasto powinno być klejące – wyrobione przykrywamy folia i wstawiamy do lodówki na przynajmniej 2 godziny (lub ponad 30 min do zamrażarki).
claptrap piernik gingerbread-7
claptrap piernik gingerbread-6

3. WAŁKOWANIE I WYKRAWANIE (8 min)

Schłodzone ciasto dzielimy na ok. 3 porcje i każdą z nich rozwałkowujemy na papierze do pieczenia na bardzo cienki placek, ok. 2mm (te pierniki muszą być cieniutkie, aby zachować odpowiednią chrupkość). Następnie wykrawamy kształty foremką lub, jak w przypadku Claptrapa, obcinamy kształt nożem wzdłuż kartonowego wzoru (na zdjęciu).
claptrap piernik gingerbread-2
Pozostałości ciasta zdejmujemy, a pierniki zostawiamy tak jak są na papierze do pieczenia, gdyż próba przenoszenia pewnie skończyłaby się ich zdeformowaniem, a nawet rozerwaniem. Papier z piernikami ostrożnie przenosimy na blachę do pieczenia.

claptrap piernik gingerbread-1-3

claptrap piernik gingerbread-3

4. PIECZENIE (10 min)

Pierniki wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni, opcja góra i dół. Pieczemy ok. 10 min (maksymalnie 15) do minimalnego zarumienienia, mając je na oku pod koniec pieczenia, gdyż szybko się przypalają. Gotowe wyciągamy i zostawiamy do ostygnięcia.
claptrap piernik gingerbread-4

5. LUKROWANIE (15 min)

To najgorszy etap przygotowań, szczególnie jeśli chcecie pobawić się w artystów. Są dwie opcje lukrowania – kupić gotowe pisaki cukrowe, które ułatwiają rysowanie konturów, ale nie nadają się do nałożenia tła. Możecie zrobić lukier sami, mieszając 10 łyżek cukru pudru z dosłownie odrobiną wody (ok. 2 łyżki), która dodawajcie stopniowo, tak aby wyszła Wam gęsta, śnieżnobiała masa (my zrobiliśmy nieco rzadszy, aby uzyskać efekt lekkich prześwitów w lukrze, bo claptrapy mają lekko obskrobaną farbę).
Później należy podzielić lukier na 3,4 porcje i każdą z nich zabarwić barwnikami spożywczymi lub domowymi (żółty – kurkuma, czerwony – koncentrat z buraka, wywar ze szpinaku – zielony), a następnie malować wystudzone pierniki szprycą oraz wykałaczką (w kolejności kontury, wypełnienie, detale). My połączyliśmy te dwie techniki i tło zrobiliśmy domowym lukrem z kurkumą, rozprowadzjąc go łyżeczką od środka, a kontury i detale narysowaliśmy pisakami. W Internecie macie mnóstwo samouczków na temat dekorowania – nie jesteśmy w tym mocni dlatego wyjątkowo polecamy innych prosów. Jak już uda Wam się polukrować pierniki, odstawcie je na bok do zastygnięcia masy lukrowej.

PODANIE

Pierniki są mocno korzenne, lekko gryzą w język za sprawą przypraw i są bardzo chrupiące. Dobre do jedzenia już po wystudzeniu, lecz drugiego i trzeciego dnia nabierają „mocy” smaku. Pewnie długo zachowują świeżość, lecz ciężko to sprawdzić, gdyż za szybko znikają. Jeśli postanowiliście zrobić je w formie Claptrapów lub innych gamingowych bohaterów/motywów – szacun! Pochwalcie się, przesyłając nam foty. Wesołych Świąt Nerdziaki!
claptrap piernik gingerbread-1-4

* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

*strona posiada charakter fanartu (twórczości fanów) – nie jest powiązana z żadną marką

Scroll to top