Kuchnia wiedźmińska to nie tylko przepyszne mięsiwa i sycące gulasze, które serwowaliśmy w poprzednich wpisach. Po regenerującej strawie wypada także uraczyć podniebienie wybornym deserem! W arsenale słodkich przekąsek z uniwersum najczęściej spotykane są owoce, świeże lub suszone, słodkie bułeczki czy orzechy i karmelki. Niby nic wyjątkowego, ale każdy wprawny gospodarz doskonale wie jak wyczarować z tych składników deser idealny. Proste słodycze w Wiedźminie 3 potrafią być też świetnym sposobem na podziękowania dla wybawcy – z tego założenia wyszła staruszka z Białego Sadu w zadaniu Patelnia, jak nowa , która obdarowuje Geralta chlebem, sokiem oraz pieczonymi jabłkami. Gra nie podaje przepisu na pieczone owoce, dlatego do przyrządzenia tego deseru tradycyjnie wykorzystaliśmy elementy, które pojawiają w ekwipunku Geralta jako towary konsumpcyjne. Oczywiście pamiętaliśmy także o akcencie procentowym, w końcu uniwersum wiedźmińskie bez tego nie byłoby kompletne! Efekt połączenia to pyszne, soczyste pieczone jabłko faszerowane suszonymi owocami i orzechami oraz oblane aksamitnym, korzennym sosem karmelowym. Takiego deseru nie powstydziłaby się nawet sama Bażanciarnia z Toussaint!
40 min
40 min (czekanie)
14 zł
4 porcje
średnio trudne
POTRZEBUJESZ
Składniki
Koszt
jabłka, twarde (np. Jonagold) – 4 średnie szt. [900g]
4 zł
// BAKALIE //
orzechy włoskie – garść [25g]
1 zł
orzechy ziemne – garść [30g]
0,50zł
żurawina suszona – garść [40g]
1,60 zł
morele suszone – kilka szt. [60g]
1,80 zł
// SOS KARMELOWY //
śmietana 30% – 1 kubek [200g]
2,50 zł
cukier – 3/4 szkl. [150g]
0,40 zł
masło – 2 łyżki [30g]
0,60 zł
rum (opcjonalnie) – 1 mały kieliszek [30ml]
1,60 zł
przyprawa korzenna – szczypta
0,10 zł
sól – 1/2 łyżeczki
0,05 zł
Razem
14zł
PRZYGOTOWANIE
1. SOS KARMELOWY (25 min)
Do rondla lub na patelnię z grubym i jasnym dnem dodajemy połowę podanego w składnikach cukru. Podgrzewamy na średnim ogniu (nie mieszamy, ewentualnie lekko potrząsamy rondlem, żeby cukier równomiernie się rozpuszczał). Po tym jak się rozpuści, zmniejszamy ogień do minimum i kontrolujemy barwę karmelu – gdy będzie intensywnie bursztynowa zestawiamy rondel z palnika. Na tym etapie trzeba uważać, aby nie spalić cukru.
Dodajemy podgrzaną śmietanę kremówkę – uwaga, będzie syczało! Mieszamy drewnianą łopatką i stawiamy ponownie na ogień. Dodajemy resztę cukru. Podgrzewamy na średniej mocy przez około 10-15 min – karmel powinien się całkowicie rozpuścić. Wystarczy, że podczas tego procesu zamieszacie miksturę kilka razy i możecie w międzyczasie ogarniać kolejne punkty.
Gdy masa będzie jednolita dodajemy miękkie masło, rum (zamiennie nalewkę orzechową lub owocową – fajnie podkręci smak, można też pominąć alkohol), szczyptę soli oraz przypraw korzennych. Wszystko mieszamy i podgrzewamy jeszcze przez kilka minut – finalna konsystencja powinna przypominać płynny miód (po wystygnięciu sos jeszcze zgęstnieje – gdyby sos był zbyt gęsty, można dolać więcej śmietany), a kolor cukierki toffi. Zestawiamy rondel z palnika.
2. BAKALIE (5 min)
Podane w składnikach bakalie są tylko propozycją – rodzaje oraz proporcje orzechów i suszonych owoców możecie dowolnie zmieniać. Gotowe mieszanki też się sprawdzą. Bakalie siekamy na drobniejsze kawałki.
Wrzucamy je do miski, dodajemy 2 łyżeczki jeszcze ciepłego sosu karmelowego i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na bok i przechodzimy do kolejnego punktu.
3. PRZECINANIE JABŁEK (1 min)
Jabłka myjemy i odcinamy im „kapelusze” ostrym nożem mniej więcej na 3/4 wysokości (tak, aby ogonek jeszcze trzymał się miąższu – jak na zdjęciu poniżej).
4. WYDRĄŻANIE JABŁEK (4 min)
Środek z gniazdem nasiennym wydrążamy małym nożykiem – wycinamy małe kółko i wyjmujemy razem ze wszystkimi nasionami. Uważamy, aby nie przebić jabłka na wylot. Możecie pomóc sobie małą łyżeczką przy wyjmowaniu.
5. FASZEROWANIE (5 min)
Formę do pieczenia smarujemy masłem. Wydrążone jabłka faszerujemy bakaliami – dociskamy je łyżką, aby dokładnie wypełnić dziury.
Nakrywamy odciętymi kapeluszami – starajcie się dopasować je dokładnie do linii cięcia. Każde jabłko smarujemy z wierzchu miękkim masłem.
6. PIECZENIE (30-40 min)
Formę z jabłkami wkładamy do nagrzanego piekarnika (170 stopni – opcja góra i dół) i pieczemy ok. 30-40 min w zależności od wielkości, rodzaju i dojrzałości. Jabłka są gotowe gdy ich skórka jest pomarszczona. Dodatkowo można sprawdzić ich miękkość widelcem i w razie potrzeby podpiec nieco dłużej.
PODANIE
Jabłka można serwować od razu po upieczeniu (takie są najlepsze), ale także na zimno. Każde z nich obficie oblewamy karmelowym sosem.
Po spożyciu jabłko regeneruje 50 punktów życia oraz odnawia motywację do walki z potworami.
* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości