MANGO ICE – WORLD OF WARCRAFT – lody mango

WoW jest idealnym przykładem MMORPG, które traktuje kulinarne elementy z większą uwagą niż tylko jako ozdobny dodatek do wykreowanego uniwersum. Mimo, iż gotowanie jest w WoWie profesją drugorzędną, to przynosi wiele korzyści i perków, stąd całkiem często wykorzystuje się je w rozgrywce. Wraz z wprowadzeniem czwartego rozszerzenia zatytułowanego Mists of Pandaria gracze otrzymali nową linię questów związanych z umiejętnością gotowania, a w rezultacie kolejne potrawy, które tym razem są wyraźnie inspirowane wschodnioazjatycką kulturą. Nawet nowa grywalna rasa, Pandareni, posiada 2 specjalne cechy nawiązujące do kulinarów – otrzymują podwójny bonus do statystyk pochodzących z jedzenia oraz zwiększoną umiejętność gotowania o 15 punktów. Z wielu receptur dostępnych w Pandarii my wybraliśmy tą, która jest możliwa do zdobycia w Vale of Eternal Blossoms – jest to Mango Ice, które składa się z 5 świeżych owoców mango i octu balsamicznego. Połączenie może wydawać się dość dziwne, ale ocet balsamiczny z powodzeniem można dodawać do deserów, gdyż idealnie przełamuje on słodki smak swoją kwaskową nutą. Lody przygotowaliśmy bez użycia maszynki, gdyż większość z Was pewnie nie posiada takiego sprzętu w swoim ekwipunku. W recepturze z gry nie ma niczego oprócz owoców i octu, ale ciężko przygotować dobry sorbet bez maszynki (ze względu na dużą zawartość wody w owocach) i dlatego zdecydowaliśmy się na lody na bazie śmietany. Przygotowania wymaga co prawda mieszania i zmiksowania przed całkowitym zamrożeniem, ale daje całkiem podobne rezultaty jak w przypadku specjalnie przeznaczonej do tego maszynki. Także przygotujcie swoje zaklęcia magii lodu i bierzcie się za przygotowanie Mango Ice, bo jest to warte zużycia many!

mango ice - world of warcraft - lody mango lassi bez maszynki m

ILE KALORII MA 1 PORCJA - KLIKNIJ!
300 kcal | 1,3 g białka | 40 g węglowodanów | 15 g tłuszczu
 mango ice - world of warcraft


PRZYGOTOWANIE


1. PUREE Z MANGO (5 min)

Duże (lub dwa małe) dojrzałe mango myjemy i kroimy na mniejsze kawałki.

mango ice - world of warcraft - lody mango lassi bez maszynki - 1

Za pomocą krawędzi szklanki pozbywamy się skóry (popatrzcie na załączone zdjęcie). Miąższ, który zostanie wokół pestki również „wycinamy” brzegiem szklanki.

mango ice - world of warcraft - lody mango lassi bez maszynki - 2

Uzyskane kawałki wrzucamy do blendera i miksujemy na jednolite puree.

mango ice - world of warcraft - lody mango lassi bez maszynki - 4

2. UBIJANIE ŚMIETANY (5 min)

Zimną śmietanę 30 lub 36% (ok. 1/2 ilości otrzymanego puree z mango – przy większej ilości śmietany lody mogą być zbyt mdłe) wlewamy do wysokiego naczynia, dodajemy 2 łyżki cukru (najlepiej pudru – wtedy szybciej się rozpuści), szczyptę soli i miksujemy do momentu, aż śmietana będzie prawie ubita – najlepiej przerwać w momencie, gdy trzepaczka/mieszadła miksera będą zostawiały widoczne ślady na śmietanie. Chodzi o to, aby jej nie zwarzyć – wystarczy, że będzie lekko spulchniona.

3. PUREE Z MANGO + ALKOHOL + SOK Z CYTRYNY + ŚMIETANA (5 min)

Do puree z mango dolewamy nieco wódki (częściowo zapobegnie formowaniu się kryształków lodu) oraz soku z ok. ćwiartki cytryny (najlepiej dostosować ilość soku do własnych upodobań, bo słodkość mango może się różnić).
Następnie dodajemy ubitą śmietanę, delikatnie łącząc obie masy ze sobą. Próbujemy i jeśli masa wydaje się mdła to dodajemy więcej soku z cytryny (lub więcej cukru pudru, jeśli jest za mało słodkie). Można też dodać szczypty kardamonu lub drobno posiekanej mięty dla urozmaicenia smaku, chociaż w WoWie nie ma o tym ani słowa 😉

mango ice - world of warcraft - lody mango lassi bez maszynki - 5

4. MROŻENIE, MIESZANIE, MIKSOWANIE (4 h)

Masę przekładamy do szczelnego, zamykanego pojemnika, który przeznaczony jest do niskich temperatur. Najlepiej, aby był wąski i podłużny, co usprawni proces mrożenia. Po godzinie wyciągamy lody z zamrażarki i mieszamy je widelcem – ma to zapobiec tworzeniu się kryształków lodu, które psują efekt kremowości masy. Robimy tak co pół godziny, a kiedy masa będzie już prawie całkowicie zmrożona (po ok. 4h), wrzucamy ją do blendera, miksujemy, wkładamy ponownie do pojemnika i mrozimy przez całą noc. Pamiętajcie, aby za każdym razem dobrze zamknąć pojemnik.

mango ice - world of warcraft - lody mango lassi bez maszynki - 6

5. SYROP Z OCTU

W grze receptura podaje ocet balsamicznym – możecie polać jego odrobiną swoje lody tuż przed podaniem, a fajnie podkręci ich smak. Najlepiej nadają się do tego gęste wersje tego octu lub gotowe syropy owocowe na jego bazie – jeśli nie macie w domu takich wynalazków, to wystarczy, że zmieszacie rzadki ocet balsamiczny z odrobiną płynnego miodu i uzyskacie słodko-kwaśny syrop.

PODANIE

Lody wyciągamy z zamrażarki ok. 10-15 min przed podaniem, aby zmiękły i dały się łatwo formować w zgrabne kulki. Jeśli mimo całego trudu mieszania podczas mrożenia nadal wyczuwalne są grudki lodu to warto jeszcze raz przełożyć masę do blendera i zmiksować na gładko. Lody formujemy w kulki, przekładamy do schłodzonych miseczek, polewamy odrobiną octu i podajemy (na zdjęciu wersja bez octu ze względu na jego brak w prezentacji potrawy w grze).
Wg receptury należy siedzieć podczas spożywania 😀 Mango Ice odnawia 30k punktów życia i sporo many w trakcie 20 sekund. Po spędzeniu przynajmniej 10 sekund na jedzeniu, gracz otrzymuje buff Well Fed oraz godzinny bonus o wartości 34 punktów do statystyki Mastery. Wymaga 90 poziomu, a przy sprzedaży warte jest 14 srebrnych monet.

mango ice - world of warcraft - lody mango lassi bez maszynki m

* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

*czcionka wykorzystana na zdjęciu pochodzi stąd

Scroll to top