Stek z karmelizowanymi marchewkami
Little Nightmares
stek wołowy z pieprzem i marchewki w glazurze
CENA: średnia
PORCJE: 1
CZAS: szybkie
POTRZEBUJESZ:
nóż
patelnia
SKŁADNIKI:
stek wołowy sezonowany (rostbef, antrykot lub wersji premium – polędwica) – 200g
małe marchewki – kilka szt. (200g)
cukier – 1,5 łyżeczki
olej rzepakowy – 3 łyżki
masło – 2 łyżeczki (20g)
sok z cytryny – kilka kropel
czosnek – 2 ząbki
pieprz czarny, świeżo mielony
sól
PRZYGOTOWANIE
1. WYBÓR MIĘSA
Najlepsze mięso dostaniecie u lokalnych rzeźników. Zapytajcie o kawałek odpowiedni na stek (sezonowany) – rostbef, antrykot, lub jeśli chcecie zjeść naprawdę po królewsku, to wybierzcie polędwicę. Zalecamy, aby grubość porcji mięsa miała ok. 3 cm.
2. PRZYPRAWIENIE MIĘSA (1 min)
Stek wyciągamy z lodówki ok. 20-30 min przed smażeniem. Porcję mięsa obficie oprószamy i nacieramy grubo mieloną solą oraz pieprzem z każdej strony, bezpośrednio przed smażeniem.
3. SMAŻENIE (5-10 min)
Patelnię mocno rozgrzewamy, wlewamy 2 łyżki oleju, czekamy chwilę aż się nagrzeje i kładziemy na nim mięso. Powinno od razu wyraźnie skwierczeć. Po 1 min przewracamy stek na drugą stronę. Po kolejnej minucie obsmażamy szybko boki, opierając mięso o bok patelni. Uwaga – mięso przewracajcie szczypcami i nie próbujcie używać do tego widelca, bo po nakłuciu wypłyną z niego soki, a tego nie chcemy. My lubimy wysmażone steki, więc smażymy je jeszcze przez kolejne kilka minut po minucie na każdą stronę (wtedy stek równomiernie się smaży, zatrzymując soki w środku), do mocnego zbrązowienia powierzchni. Stan wysmażenia możecie sprawdzić poprzez porównanie twardości mięsa z wewnętrzną stroną mięśnia kciuka – stek rare przypomina sprężystość dotyku mięśnia kciuka od dołu palcem wskazującym, stek medium środek mięśnia kciuka palcem środkowym, a well done palcem serdecznym. Czyli im twardszy stek w dotyku, tym bardziej wysmażony. Pod koniec dodajemy na wierzch mięsa masło i jego rozpuszczeniu polewamy tłuszczem mięso kilka razy.
Po usmażeniu odkładamy stek na deskę i pozwalamy mu odpocząć ok. 3 min. Jest to istotne, aby soki wewnątrz mięsa się ustabilizowały i mięso pozostało soczyste.
4. KARMELIZOWANIE MARCHEWEK (10 min)
Jeśli marchewki mają cienką skórę, to jedynie dobrze je szorujemy pod bieżącą wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem. Jeśli są starsze, to obieramy ze skórki. Kroimy je na połówki i umieszczamy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Smażymy je na średnim ogniu z obu stron przez 2 min, do lekkiego zrumienienia. Następnie dolewamy kilka łyżek wody, dodajemy sól oraz ząbki czosnku w łupince i dusimy ok. 5 min pod przykryciem. Następnie odkrywamy marchewki, dodajemy masło, cukier i sok z cytryny, mieszamy. Marchewki karmelizujemy, co jakiś czas przewracając na drugą stronę, przez kilka minut do uzyskania półtwardych, złocistych marchewek.
PODANIE
Stek polewamy sokami z patelni i serwujemy z karmelizowanymi marchewkami. Czosnek obieramy z łupinek i rozcieramy na pastę, którą podajemy do mięsa.
Podczas konsumpcji bacznie spoglądamy za siebie, czy aby w pobliżu nie ma czyhających na nas kucharzy-bliźniaków…
Wpis powstał dzięki uprzejmości firmy Cenega, która jest wydawcą tytułu w Polsce.
Grę można zamówić m.in. na Muve.pl.
* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości