LITTLE NIGHTMARES – STEK I KARMELIZOWANE MARCHEWKI

Schowaj/pokaż wstęp

Ponownie na warsztat bierzemy grę o bardziej niszowym charakterze. Mowa o Little Nightmares (wcześniej roboczo zwanej Hunger) – produkcji stworzonej przez Tarsier Studios, niezależnej, oryginalnej platformówce w bardzo klimatycznej oprawie, grze, która na pewno spodoba się fanom Limbo czy Inside. W grze wcielamy się w Six – małą dziewczynkę w żółtym płaszczyku, której jedynym orężem jest mała zapalniczka (i do tego nieco sprytu).

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…

Bohaterka trafia do upiornego miejsca, zwanego Paszczą (The Maw), którego kreacja wyraźnie inspirowana jest dziecięcymi koszmarami. Podczas ucieczki z tego nieprzyjaznego środowiska czekają na nas łamigłówki, sekwencje zręcznościowe oraz mnóstwo klimatycznych, mrocznych i nieco surrealistycznych lokacji.

Wyżerka in progress…

Podczas przeprawy przez Paszczę Six musi unikać kontaktu z nieprzyjaznymi lokatorami ekscentrycznych pomieszczeń – w przeciwnym przypadku czeka ją marny koniec. Przykładowo podczas wizyty w pomieszczeniach kuchennych i restauracyjnych przemyka ona za plecami kucharzy-bliźniaków, zajętych krojeniem wielkich kawałków mięsa czy zmywaniem sterty ubrudzonych naczyń.

Wincyj kotletów!
Bo każdy kucharz zaczyna na zmywaku

Mimo, iż w grze nie pojawia się wzmianka o konkretnym daniu, to w menu Paszczy przeważa mięso, a Six ma nawet okazję stworzyć kilka kiełbas 😀

Kilka kiełbas na drogę zawsze się przyda
My postanowiliśmy, że godną potrawą reprezentującą menu wielbiących mięsne klimaty kucharzy-bliźniaków będzie porządny stek z dużą ilością pieprzu oraz lekko dekadenckie, karmelizowane marchewki. Proste, ale jakże dobre połączenie. Do tego szybkie w produkcji – polecamy zwłaszcza podczas grania w rozdział 3 i 4!

Stek z karmelizowanymi marchewkami
Little Nightmares
stek wołowy z pieprzem i marchewki w glazurze

CENA: średnia
PORCJE: 1
CZAS: szybkie
POTRZEBUJESZ:
nóż
patelnia


SKŁADNIKI:

stek wołowy sezonowany (rostbef, antrykot lub wersji premium – polędwica) – 200g
małe marchewki – kilka szt. (200g)
cukier – 1,5 łyżeczki
olej rzepakowy – 3 łyżki
masło – 2 łyżeczki (20g)
sok z cytryny – kilka kropel
czosnek – 2 ząbki
pieprz czarny, świeżo mielony
sól

PRZYGOTOWANIE

1. WYBÓR MIĘSA

Najlepsze mięso dostaniecie u lokalnych rzeźników. Zapytajcie o kawałek odpowiedni na stek (sezonowany) – rostbef, antrykot, lub jeśli chcecie zjeść naprawdę po królewsku, to wybierzcie polędwicę. Zalecamy, aby grubość porcji mięsa miała ok. 3 cm.

2. PRZYPRAWIENIE MIĘSA (1 min)

Stek wyciągamy z lodówki ok. 20-30 min przed smażeniem. Porcję mięsa obficie oprószamy i nacieramy grubo mieloną solą oraz pieprzem z każdej strony, bezpośrednio przed smażeniem.

3. SMAŻENIE (5-10 min)

Patelnię mocno rozgrzewamy, wlewamy 2 łyżki oleju, czekamy chwilę aż się nagrzeje i kładziemy na nim mięso. Powinno od razu wyraźnie skwierczeć. Po 1 min przewracamy stek na drugą stronę. Po kolejnej minucie obsmażamy szybko boki, opierając mięso o bok patelni.  Uwaga – mięso przewracajcie szczypcami i nie próbujcie używać do tego widelca, bo po nakłuciu wypłyną z niego soki, a tego nie chcemy. My lubimy wysmażone steki, więc smażymy je jeszcze przez kolejne kilka minut po minucie na każdą stronę (wtedy stek równomiernie się smaży, zatrzymując soki w środku), do mocnego zbrązowienia powierzchni. Stan wysmażenia możecie sprawdzić poprzez porównanie twardości mięsa z wewnętrzną stroną mięśnia kciuka – stek rare przypomina sprężystość dotyku mięśnia kciuka od dołu palcem wskazującym, stek medium środek mięśnia kciuka palcem środkowym, a well done palcem serdecznym. Czyli im twardszy stek w dotyku, tym bardziej wysmażony. Pod koniec dodajemy na wierzch mięsa masło i jego rozpuszczeniu polewamy tłuszczem mięso kilka razy.

Po usmażeniu odkładamy stek na deskę i pozwalamy mu odpocząć ok. 3 min. Jest to istotne, aby soki wewnątrz mięsa się ustabilizowały i mięso pozostało soczyste.

4. KARMELIZOWANIE MARCHEWEK (10 min)

Jeśli marchewki mają cienką skórę, to jedynie dobrze je szorujemy pod bieżącą wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem. Jeśli są starsze, to obieramy ze skórki. Kroimy je na połówki i umieszczamy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Smażymy je na średnim ogniu z obu stron przez 2 min, do lekkiego zrumienienia. Następnie dolewamy kilka łyżek wody, dodajemy sól oraz ząbki czosnku w łupince i dusimy ok. 5 min pod przykryciem.  Następnie odkrywamy marchewki, dodajemy masło, cukier i sok z cytryny, mieszamy. Marchewki karmelizujemy, co jakiś czas przewracając na drugą stronę, przez kilka minut do uzyskania półtwardych, złocistych marchewek.


PODANIE

Stek polewamy sokami z patelni i serwujemy z karmelizowanymi marchewkami. Czosnek obieramy z łupinek i rozcieramy na pastę, którą podajemy do mięsa.

Podczas konsumpcji bacznie spoglądamy za siebie, czy aby w pobliżu nie ma czyhających na nas kucharzy-bliźniaków…



Wpis powstał dzięki uprzejmości firmy Cenega, która jest wydawcą tytułu w Polsce.

Grę można zamówić m.in. na Muve.pl.


* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

 

Scroll to top