COFFEE NOIR – CIASTO CZEKOLADOWO-KAWOWE

Schowaj/pokaż wstęp

Rynek gier wideo to nie tylko gry triple A – zarówno na polskim, jak i światowym rynku swój dynamiczny rozwój przeżywa scena niezależna, tzw. indie game dev. Wiele produkcji wręcz zaskakuje dbałością o szczegóły i niebanalną kreacją świata czy wciągającym gameplayem lub intrygująca, złożoną fabułą. Ich różnorodność i świeżość podejścia do wirtualnej rozrywki świadczy o niebywałym potencjale, który drzemie w produkcjach niszowych. Co więcej, niektóre „indyki” oprócz samej rozrywki często chcą przekazywać o wiele więcej i zaliczają się wtedy do typu gier poważnych (serious games) – potrafią poruszać trudne, społeczne tematy, a niekiedy pretendują nawet do miana gier, które bez wahania nazwać można inteligentną formą rozrywki.

Jednym z przykładów niezależnej gry poważnej jest detektywistyczna gra Coffee Noir produkcji Doji S.A. Pierwotnie miał być to tylko produkt przeznaczony dla klientów biznesowych, projektowany jako gra przeglądarkowa. Jednakże pozytywne opinie skłoniły twórców do transformacji gry w produkt bardziej casualowy, przeznaczony dla szerszego grona graczy. W końcu gra wyewoluowała tak bardzo, że została w zasadzie całkowicie ulepszona pod względem zarówno fabuły, jak i treści audiowizualnych.

Ale co ciekawsze – zgadnijcie kto przyłożył do tego rękę i teraz pracuje nad tym projektem? Ha, oczywiście mówię tu o sobie! W międzyczasie do naszej ekipy Nerds’ Kitchen dołączył też Jakub, który u nas jest odpowiedzialny głównie za wideo, ale zawodowo to właśnie on zapoczątkował całą ideę gry Coffee Noir. Zatem to system naczyń połączonych i mam nadzieję, że z naszych starań narodzi się dobry produkt – który możecie ogrywać już od 30.09.2021 aby przekonać się na własnej skórze, czy udało nam się połączyć tak różne gatunki w jeden. Zarówno na GoG jak i Steam znajdziecie darmowe demko, które pozwoli Wam zapoznać się z podstawowymi mechanikami gry i ocenić, czy chcecie zainwestować w pełną wersję. Jest to w zasadzie pierwsza gra, którą mam okazję tak kompleksowo projektować i nadzorować, więc Wasze wsparcie jest dla mnie bezcenne!

Jeśli chodzi o samą fabułę gry, to w generalnym skrócie – mamy rok 2021, światem rządzi kawa, a Neo-Londyn, będący miejscem akcji gry, jest opętany na jej punkcie. Wcielamy się w postać Arthura Olivera, prywatnego detektywa, który powraca do Londynu po latach, i w nieoczekiwany sposób zostaje uwikłany w jedną z tutejszych zagadek. Musi on zbadać tajemnicę zaginięcia jednego z przedsiębiorców na rynku kawy – Richarda Kerseya. Córka zaginionego sugeruje, aby Oliver pod przykrywką zarządcy firmy produkującej kawę dotarł do kontrahentów związanych z biznesem ojca, którzy mogą mieć związek ze sprawą. Niestety, aby być wiarygodnym, Arthur musi nauczyć się zarządzania przedsiębiorstwem – skuteczność dochodzenia zależy zatem od nabycia odpowiednich kompetencji biznesowych oraz negocjacyjnych… Coffee Noir ma sprawnie łączyć w sobie elementy strategii ekonomicznej z klimatem w stylu noir, intrygującą narracją powieści kryminalnej i oprawą graficzną na miarę amerykańskich komiksów.

Oczywiście mój udział w produkcji gry nie mógł obyć się bez wtłoczenia w niej elementów kulinarnych – dlatego tytułowa kawa znajdzie się nie tylko w filiżankach i kubkach, ale także na talerzach mieszkańców Neo-Londynu. Jednym z moich wynalazków na potrzeby gry, jest ciasto Coffee Noir, które możemy zobaczyć już w pierwszej scenie negocjacyjnej podczas gry. Córka zaginionego Kerseya, Claribel, prowadzi własną kawiarnię i jest pierwszym z kontrahentów na naszej drodze do potęgi na lokalnym rynku kawy. Wiadomo, że każda szanująca się kawiarnia musi serwować przepyszne desery – dlatego i stworzyłam przepis na ciasto, które idealnie wpasowuje się swoim charakterem do klimatu samej gry, a graficzka pracująca przy grze ujęła ciasto we wspomnianej scenie. Dodatkowo, inna scena odbywa się w restauracji, a nasz detektyw, aby uzyskać informacje, przekupuje rozmówczynię odpowiednim wyborem dań z menu knajpy specjalizującej się w potrawach z dodatkiem kawy!

Mocno czekoladowe ciasto z wyraźną nutą kawową, o miękkiej, wilgotnej strukturze, nasączone alkoholem i podane z aksamitną bitą śmietaną z dodatkową porcją kawy – któż mógłby oprzeć się takiej pokusie? Zwłaszcza, że jego przygotowanie jest banalnie proste i wymaga jedynie nieco czasu. Dla miłośników kawy jak znalazł! Zatem jeszcze przed premierą gry zabierzcie się za przygotowania, a później z satysfakcją delektujcie się głębokim smakiem tego wybornego ciasta w stylu retro. Nie możecie sobie tego odmówić 🙂

 

CIASTO CZEKOLADOWO-KAWOWE
COFFEE NOIR
intensywnie czekoladowe ciasto z dodatkiem kawy

CZAS PRZYGOTOWANIA: 50 min | 4 h (czekanie)
CENA: 15 zł
LICZBA PORCJI: 10 porcji
POZIOM: średnio trudne
STATY: 455 kcal | 8,4 g białka | 76,1 g węglowodanów | 13 g tłuszczu
POTRZEBUJESZ
duża miska
szklanka
forma okrągła do pieczenia (22 cm)
papier do pieczenia
mikser
piekarnik
Coffee Noir - ciasto kawowe

SKŁADNIKI:

CIASTO
mąka pszenna typ 450 – 2 szkl. (260g)
kakao ciemne – 3/4 szkl.
cukier – 1 i 1/2 szkl.
jajko M – 3 szt
masło stopione – 1/2 szkl.
maślanka – 1 szkl.
proszek do pieczenia – 2 łyżeczki
kawa mielona – 4 łyżeczki
wrząca woda – 1/2 szkl.
sól – szczypta
KREM
śmietana kremówka – 300 ml
kawa rozpuszczalna, najlepiej liofilizowana – 3 łyżeczki
cukier puder – 4 łyżki [lub więcej] alkohol do podlania ciasta, np. wódka lub likier kawowy [50 ml]

PRZYGOTOWANIE

1. ESPRESSO (2 min)

Do szklanki dodajemy 4 łyżeczki kawy, zagotowujemy wodę i zalewamy kawę wodą (1/3 szklanki – 80 ml). Odstawiamy do zaparzenia na 5 minut, odcedzamy i wyrzucamy fusy, a napar odstawiamy do ostygnięcia do letniej temperatury.

2. MASŁO (2 min)

Masło rozpuszczamy i odstawiamy do ostygnięcia.

3. SKŁADNIKI SUCHE (2 min)

Do dużej miski przesiewamy mąkę, kakao, dodajemy sól oraz proszek do pieczenia. Mieszamy i odstawiamy na bok.

4. SKŁADNIKI MOKRE (5 min)

Do drugiej miski wbijamy jajka. Dodajemy cukier i mieszamy trzepaczką lub mikserem do uzyskania jednolitej, lekko spienionej masy. Ciągle mieszając, stopniowo dolewamy rozpuszczone, wystudzone masło oraz maślankę (powinna być w temp. pokojowej), a na końcu powoli wlewamy letnie espresso.
Coffee Noir - ciasto kawowe (4)
Coffee Noir - ciasto kawowe (5)

5. MIESZANIE SKŁADNIKÓW (2 min)

Do suchych składników wlewamy mokre i mieszamy jedynie do momentu połączenia się składników.

6. PIECZENIE (5 min)

Ciasto dzielimy na dwie porcje i przelewamy do okrągłych foremek, wysmarowanych tłuszczem i wyłożonych papierem do pieczenia (możecie też upiec po jednym na raz, jeśli macie tylko jedną foremkę – jeśli chcecie natomiast upiec ciasto od razu w jednej formie to wydłużcie czas pieczenia do ok. 50 minut). Ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, opcja góra i dół. Pieczemy ok. 35 min – po upływie tego czasu sprawdzamy wykałaczką, czy po wbiciu w ciasto i wyciągnięciu jest czysta – jeśli jest oblepiona surowym ciastem, to ciasto należy jeszcze podpiec. Po upieczeniu ciasto odstawiamy na ok. 30 min, ostrożnie wyjmujemy z formy i zostawiamy na kratce do całkowitego wystudzenia.

7. NASĄCZANIE (5 min)

Wystudzony, dolny płat ciasta wyrównujemy nożem, aby dało nałożyć się na niego drugi (płaty zazwyczaj rosną z lekką górką). Obydwa płaty nasączamy alkoholem (wódką czy likierem kawowym) lub mocnym wywarem z herbaty (w wersji bez procentów) – ciasto od góry smarujemy pędzlem lub powoli wylewamy płyn za pomocą łyżeczki. Ciasto przykrywamy papierem i zostawiamy w chłodnym miejscu na 4h.
Coffee Noir - ciasto kawowe (1)

8. ŚMIETANA + KAWA (5 min)

Do miski wlewamy zimną śmietanę, dodajemy szczyptę soli i ubijamy na sztywno, pod koniec dodając cukier puder oraz kawę (zacznijcie od ok. 2 łyżeczek – spróbujcie i w miarę potrzeby dodajcie więcej kawy). Ilość cukru także można modyfikować. Połowę śmietany rozsmarowujemy na jednym płacie ciasta. Resztę zostawiamy do podania – trzymamy ją w zamkniętym pojemniku w lodówce.
Coffee Noir - ciasto kawowe (3)
Warstwę ciasta i śmietany przykrywamy drugim blatem i lekko dociskamy. Ciasto schładzamy w lodówce przez 2-3h (pamiętajcie, aby było w zamkniętym pudełku, aby nie przeszło zapachami innych produktów).
Coffee Noir - ciasto kawowe (2)

PODANIE

Ciasto po schłodzeniu kroimy w kawałki i podajemy z kleksem bitej śmietany z dodatkiem kawy.

Do tego serwujemy filiżankę dobrego, kawowego naparu, odpalamy gramofon i odprężamy się w wygodnym fotelu, myśląc o rozwiązaniu tajemniczej sprawy zaginięcia Richarda Kerseya…

 

 

Coffee Noir - ciasto kawowe (6)

Coffee Noir - ciasto kawowe

Scroll to top