TOFFI – WIEDŹMIN 3: DZIKI GON – cukierki toffee z bakaliami

Ze względu na to, iż nie tak dawno temu przypadał przełom z października i listopada, postanowiłam odwołać się do obrzędu Dziadów, z którego skorzystali twórcy gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Ale co naprawdę łączy przepis na cukierki toffee z gry z tym ludowym wierzeniem, które stało się także inspiracją dla Adama Mickiewicza?

Noc Dziadów jest czasem zjednoczenia się żywych i umarłych, obrzęd ten swym początkiem sięga czasów pogańskich, a na przestrzeni lat oraz w zależności od miejsca, stopniowo się zmieniał. Obecnie zaś tradycja najdłużej kultywowana jest m.in. na Białorusi, Litwie, czy na wschodzie Polski. Podczas obrzędu Dziadów zbierano się w opuszczonych miejscach, położonych niedaleko cmentarzy, zaś spotkaniom tym przewodniczył Koźlarz, czy też inaczej Guślarz. W czasie obrzędu zebrani ugaszczali przyzwane dusze, wyprawiając im ucztę ofiarną z miodu, kaszy, jaj, kutii czy wódki.

Chcąc odnieść się do tej tradycji, wykorzystałam część składników z jakich przygotowywana jest właśnie kutia, zwyczajowa robiona m.in. z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku oraz miodu czy bakalii. Dwa ostatnie z tych produktów występują jako towary konsumpcyjne w grze, dlatego postanowiłam użyć ich do produkcji karmelowych cukierków.

Jeśli chcecie sprawdzić, jak smakuje ta fuzja, to biegnijcie do najbliższego kupca po składniki i do roboty!


ILE KALORII MA 1 PORCJA - KLIKNIJ!
234 kcal | 0,9 g białka | 32 g węglowodanów | 11,3 g tłuszczu
TOFFEE
Wiedźmin 3: Dziki Gon
miękkie cukierki toffee z bakaliami
20 min
1h (czekanie)
14 zł
10 porcji
średnio trudne
POTRZEBUJESZ

  • rondel
  • foremka
  • deska i nóż
  • drewniana łyżka
Składniki Koszt
śmietana 36% – 2/3 szkl. [170 ml] 2,50 zł
miód wielokwiatowy – 3 łyżki [75g] 2 zł
cukier biały – 1 szkl. [220g] 0,90 zł
masło – 2 łyżki [40g] 0,50zł
suszone owoce (np. śliwki, morele, winogrono) i orzechy – garść [60 g] 4 zł
sól – 1/2 łyżeczki
przyprawa korzenna[opcjonalnie]- szczypta 0,10zł
Razem 10zł
© nerdskitchen.pl

PRZYGOTOWANIE


1. BAKALIE (3 min)

Wybrane owoce oraz orzechy kroimy na mniejsze kawałki.

2. MIÓD + CUKIER (5 min)

W rondelku mieszamy miód z cukrem i podgrzewamy na średnim ogniu do rozpuszczenia się cukru. Zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy przez kilka minut, często mieszając, aż masa nabierze brązowej barwy (uważajcie, aby jej nie spalić).


3. ŚMIETANA + MASŁO (5 min)

Do słodkiego syropu dolewamy uprzednio podgrzaną śmietanę, mieszamy, dodajemy masło i podgrzewamy całość do jego rozpuszczenia. Zdejmujemy rondelek z ognia i studzimy miksturę, tak, aby miała letnią temperaturę. Jeśli chcemy uzyskać ciekawszy smak, możemy dospać szczyptę przyprawy korzennej. Gdy masa przestygnie, dodajemy do niej pokrojone bakalie i dokładnie mieszamy.


4. POJEMNIK + MASA + SCHŁADZANIE (2 min + 1 h)

Szeroki szklany lub plastikowy pojemnik wykładamy papierem do pieczenia. Do środka wlewamy masę karmelową, tak, aby cukierki miały ok. 2 cm wysokości. Wierzch masy wyrównujemy łyżką. Przykrywamy pojemnik i schładzamy masę w lodówce lub zamrażarce.

5. KROJENIE (3 min)

Schłodzoną masę wyciągamy z lodówki i pojemnika, a następnie kroimy ostrym nożem na porcje wielkości tradycyjnych krówek.



PODANIE


Pojedyncze cukierki toffi pakujemy w osobne papierki i przechowujemy w szczelnym opakowaniu w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce, aby nie kleiły się do rąk podczas jedzenia. Słodsze niż romantyczne ballady Jaskra!
Po spożyciu cukierek regeneruje 50 punktów życia w czasie 5 sekund.

* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

Scroll to top