PORK BUNS – SLEEPING DOGS – chińskie bułeczki z grillowaną wieprzowiną

Hongkong, policjant pod przykrywką, krwawe rozgrywki wewnętrz triady, spektakularne walki wręcz, pościgi w lewostronnym trybie jazdy, strzelaniny, hackowanie kamer, liczne zlecenia na boku, walki kurczaków, randki oraz karaoke – a to wszystko w stylu rodem z azjatyckich filmów akcji. Tak w skrócie można opisać Sleeping Dogs, grę, którą na pierwszy rzut oka może wyglądać jak GTA w chińskim sosie. Jednak tytuł oferuje odmienny arsenał atrakcji i warto w niego zagrać, aby osobiście przekonać się, że to porównanie jest bardzo powierzchowne.

Azjatycki klimat w grze przejawia się na każdym kroku – nie pominięto też tradycyjnej kuchni charakterystycznej dla zakątków Hongkongu. Chyba najbardziej zapadającą w pamięci potrawą ze Sleeping Dogs są Pork Buns, czyli chińskie bułeczki gotowane na parze z nadzieniem z grillowanej wieprzowiny. Swoją sławę w grze zyskały dzięki charakterystycznym okrzykom handlarzy stojących przy swoich budkach: „Why don’t you have a pork bun in your hand?„, czy  „A man who never eats pork bun is NEVER a whole man!”, które stało się prawie tak kultowe jak Skyrimowa strzała w kolano.

Bułeczki, tudzież pierożki czy kluski na parze z grillowaną wieprzowiną, w Azji kryjące się pod nazwą char siu bao (lub Baozi) wywodzą się z kuchni kańtonskiej z okolic prowincji Guangdong i występują w formie pieczonej lub gotowanej na parze. Samo char siu oznacza kantoński sposób przyrządzania pieczonego mięsa – przypomina on nieco zachodnie barbeque, tylko, że o wschodnich smakach. W poniższym przepisie przedstawiamy fuzję kilku tradycyjnych przepisów, lekko zmodyfikowaną w celu przystosowania do polskich warunków. W efekcie wychodzą z tego bułki podobne do polskich pyz z soczystym nadzieniem o wyrazistym, orientalnym smaku. Wei Shen poleca jako przekąskę regenerującą przed kolejną rozróbą.

pork bun

ILE KALORII MA 1 PORCJA - KLIKNIJ!
w przygotowaniu
Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao


PRZYGOTOWANIE


1. MARYNATA DO MIĘSA (5 min + noc marynowania)

Do miski dodajemy składniki marynaty (jeśli nie macie np. sosu Hoisin czy chińskiego wina do gotowania, to możecie pominąć te składniki lub zastąpić je większą ilością sosu sojowego i przypraw, smak nie będzie już tak zróżnicowany, ale nadal do przyjęcia). Możecie poeksperymentować z innymi azjatyckimi sosami, które macie pod ręką – ważne, aby marynata była dość gęsta, a smak miał w sobie nuty kwaśno-słodko-słono-pikantne, dlatego spróbujcie marynaty przed włożeniem do niej mięsa. Podobnie jest z olejem sezamowym – spokojnie można zastąpić go rzepakowym, ale potrawa straci na oryginalnym aromacie.
Gdy marynata jest gotowa , wkładamy do niej kawałek wieprzowiny – u nas była to karkówka w  plastrach (ok. 2,5-3 cm grubości). W oryginalne najczęściej używa się boczku, aby mięso było soczyste, jednak my wolimy mniej tłustą wersję i zalecamy użycie łopatki lub karkówki.
Dokładnie pokrywamy mięso marynatą, przykrywamy miskę folią i wkładamy do lodówki, najlepiej na całą noc, ale po kilku godzinach też będzie ok.
Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao - 01

2. PIECZENIE MIĘSA (40 min)

Wieprzowinę należy upiec – my zrobiliśmy to przy okazji na rozpalonym grillu, ale można też skorzystać z piekarnika.
Mięso kładziemy na ruszcie, lekko smarujemy pozostałą marynatą i wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni C piekarnika. Pod rusztem układamy blaszkę, która posłuży jako pojemnik na ściekającą marynatę. Pieczemy mięso ok. 20 min, przewracamy na drugą stroną i pieczemy kolejne 15 min. Ponownie smarujemy mięso pozostałościami marynaty i dopiekamy je, aby uzyskało ciemny, przypieczony kolor (ok. 5-10 minut z każdej strony). Najlepiej kontrolować stan mięsa pod koniec pieczenia, gdyż w zależności od rodzaju i grubości kawałka, czas pieczenia może ulec zmianie. Podobnie postępujemy w przypadku grilla.
Gotowe mięso odstawiamy do ostygnięcia.

3. ZACZYN NA CIASTO (2 min)

Do głębokiej miski wrzucamy pokruszone drożdże, łyżeczkę cukru, 2 łyżki mąki i nieco wody (ok. 1/5 szklanki). Mieszamy do uzyskania konsystencji podobnej do ciasta na naleśniki. Przykrywamy miskę i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut, aby zaczyn podwoił swoją objętość.

Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao - 05

4. CIASTO (5 min + 1,5h)

Do zaczynu dodajemy makę, sól, olej i pozostałą letnią wodę (2/5 szklanki). Zagniatamy ciasto ok. 5 min do uzyskania miękkiej i gładkiej konsystencji. Jeśli ciasto za bardzo się klei, dodajemy nieco więcej mąki. Gdy ciasto jest gotowe, oprószamy je lekko mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 1-1,5h w ciepłe miejsce aby podwoiło swoją objętość.

Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao - 06

5. NADZIENIE (15 min)

Upieczoną wieprzowinę kroimy w kostkę (ok. 1x1cm lub drobniej jeśli chcecie uzyskać bardziej jednolite nadzienie).

Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao - 02

Dymkę lub zwykłą cebulę drobno siekamy. Na patelnię wlewamy olej, rozgrzewamy i dodajemy cebulę, podsmażamy do lekkiego zarumienienia, Następnie wlewamy sos sojowy, ostrygowy i Hoisin (jeśli nie macie dwóch ostatnich, dodajcie zamiennie trochę miodu i kilka kropel octu). Chwilę podgrzewamy, a na końcu dodajemy 100 ml wody wymieszanej ze skrobią. Wszystko mieszamy i gotujemy ok. 2 min do uzyskania gęstego, lepkiego sosu. Próbujemy i w miarę potrzeby doprawiamy. Odstawiamy do wystygnięcia.

Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao - 04

6. FORMOWANIE PIEROŻKÓW (20 min)

Wyrośnięte ciasto uderzamy kilka razy pięścią, aby pozbyć się powietrza. Obsypujemy je proszkiem do pieczenia, zagniatamy do połączenia składników i dzielimy na porcje (kulki ciasta o średnicy mniej więcej 4-5cm).
Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao - 07
Każdą kulkę ciasta rozpłaszczmy a na środek kładziemy ok. 1 czubatą łyżeczkę farszu (ilość zależy od wielkości kawałka ciasta, poeksperymentujcie). Następnie formujemy pierożki. Sposób, w jaki robią to w Azji jest dość specyficzny – spróbujcie zrobić na podstawie tego tutoriala. Jeśli nie chcecie się bawić w falbanki, wystarczy, że starannie zalepicie ciasto od góry.

Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao - 08

7. GOTOWANIE PIEROŻKÓW (12-15 min)

Do gotowania pierożków potrzebujecie urządzenia do gotowania na parze, może być to tradycyjny wkład z dziurkami do metalowego garnka lub bambusowy parownik, który możecie nabyć za jakieś 20-30 zł w sklepach internetowych. Parownik bambusowy jest o tyle poręczny, że można użyć go jako naczynia do serwowania dania.

Pork Buns - Sleeping Dogs - char siu bao - 09

Na parowniku umieszczamy kawałek papieru do pieczenia i układamy na nim pierożki, zastawiając sporo miejsca pomiędzy nimi, gdyż urosną.
W garnku zagotowujemy wodę, a kiedy zawrze, ustawiamy na garnku parownik z pierożkami i przykrywamy go. Pierożki gotujemy ok. 12-15 min – są gotowe, jeśli patyczek po włożeniu w pierożek nie będzie oblepiony ciastem.

PODANIE

Bułeczki serwujemy na ciepło. Po spożyciu przekąska dodaje ograniczony czasowo buff regeneracji życia. Do tego herbatka ziołowa od aptekarza zwiększająca obronność i mamy pakiet, który przyda się nie tylko podczas pięściarskich potyczek na ulicach Hongkongu.
Pamiętajcie, że warto jeść te bułeczki, bo jak mawia ich sprzedawca – “A man who never eats pork bun is NEVER a whole man!” 😀
pork bun

*wpis powstał dzięki uprzejmości firmy Cenega, dziękujemy!

 

Wydawcą gry w Polsce jest firma Cenega. Grę można zamówić m.in. na Muve.pl.

* dane dotyczące wartości energetycznych i odżywczych, czasu wykonania oraz ceny są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistości

* czcionka wykorzystana na zdjeciu pochodzi stąd

Scroll to top